Кога младите се главни

Меѓународниот ден на младите – 12 Август го одбележавме со дводневен настан во Домот на култура „Билјана Беличанец“ во Кисела Вода. Споивме огромна енергија, квалитетни идеи, прогресивни размислувања и одлична програма со работилници, филмови и дружење. Дождот симболично престана да врне само што започнавме со настанот и им даде шанса на младите да бидат главни.…

0 Comments

Купена возачка може да чини животКупена возачка може да чини живот

Кај кандидатите за возачи при стекнување со возачка дозвола, особено младите лица кои се во тек со истата, се соочуваат со предизвици. Како најизразен предизвик и аномалија е корупцијата.Таа најчесто е изразена преку мито, кое е барано од страна на комисијата која одлучува дали возачкиот испит е положен или не. Сепак не смееме да го…

0 Comments

Работилница за проектот „PeerAct“

Пријавете се на работилницата уште денеска и дружете се додека учите нешто ново! За кого? За сите што се заинтересирани Возраст: 14-25 години Каде: ОУРЦ "Д-р Златaн Сремец", Скопје Кога? 27.06 - 01.07.2022, 12:00-16:00 или 05.07. - 08.07.2022,12:00-16:00 (одберете датум) Што очекуваме од вас? Целосна достапност за време на работилниците Дали некогаш сте се соочиле…

0 Comments

Skopje SOUP – За силна заедница

Дали ви здодеа да чекате некој друг, воглавно политичарите да ви ги решат проблемите што ве оптоваруваат во секојдневниот живот? И сакате да преземете акција? Притоа, да се воспоставите близок однос со заедницата? Тогаш, концептот „SOUP“ е идеален за вас. Станува збор за модел што пред неколку години започна да се применува во Детроит, САД,…

0 Comments

Вториот дел од незаборавното искуство. Младинска размена „No Hate Speech: Step 2“ во Љубојно.

После 10 години, Волонтерски Центар Скопје повторно е домаќин на меѓународен проект во Преспанскиот регион. Од 11 до 20 јуни годинава, во Љубојно ја организираме младинската размена за проектот: „Без говор на омраза: Чекор 2 / No Hate Speech: Step 2“, на која учествуваат над 30 учесници од Македонија, Хрватска, Словенија, Португалија, Данска и од…

0 Comments

НОВО ПОГЛАВЈЕ ОД ПРОЕКТОТ “SCHOOL MEETS BUSINESS”

Овој понеделник, 16 Мај 2022 година, во хотел Континентал во Скопје, ВЦС обезбеди логистичка поддршка и организација на Почетна конференција за проектот „Училиштето се среќава со компаниите“ на австриското Федерално Министерство за образование, наука и истражување, во соработка со Македонското Министерство за образование и наука (МОН) и Центарот за Стручно образование (ЦСОО). Овој регионален проект…

0 Comments

Младински центри – сега и веднаш

Со третата и последна активност во Скопје (првите две беа во Антверпен и во Бремен), го завршивме проектот „Соседство на младински центри во Европа / Neighborhood of Youth Centers in Europe“ во рамките на програмата „Еразмус+“ на Европската комисија преку белгиската Национална агенција. Триесетина младински работници и вработени во општини во осум држави – партнери…

0 Comments

Волонтерска недела во Домот на култура во Кисела Вода

Во следните седум дена, Домот на култура „Билјана Беличанец“ во Кисела Вода, Скопје ќе заживее во вистинска смисла на зборот и ќе заличи на она во што треба да прерасне – Младински Центар. Во периодот од 6 до 13 мај годинава, Волонтерски Центар Скопје во соработка со Општина Кисела Вода ќе го спроведе семинарот за…

0 Comments

Skopje SOUP – За силна заедница

Дали ви здодеа да чекате некој друг, воглавно политичарите да ви ги решат проблемите што ве оптоваруваат во секојдневниот живот? И сакате да преземете акција? Притоа, да се воспоставите близок однос со заедницата? Тогаш, концептот „SOUP“ е идеален за вас. Станува збор за модел што пред неколку години започна да се применува во Детроит, САД,…

0 Comments

Работилници со основците: Нови волонтери на повидок

Да, предизвикувачки беше и за нас повторно да се вклучиме во акциите во „живо“ и да се сретнеме со нашите драги пријатели – учениците после двегодишниот „локдаун“. Да излеземе пред деца што се на најчувствителна возраст (13 и 14 години) за да им го претставиме волонтерството, зошто е важно да бидат активни, да ги запознаеме…

0 Comments

Годишен извештај 2021

Минавме уште една година во ВЦС, па време е да сумираме што е направено, што постигнавме и што има ново. По избувнувањето на пандемијата во 2020 година, светот повторно почна подинамично да се движи, носејќи ни голем број проекти, патувања и состаноци. Од виртуелно се вративме на физички, земајќи ги предвид сите безбедносни мерки кои…

0 Comments

Довидување 2021, добредојде 2022: Волонтерството е во секој од нас

Кога ги планиравме активностите низ месецов (декември) со кои ќе го одбележиме „5 Декември - Меѓународниот ден на волонтерите“ и ќе го прославиме нашиот 15. роденден – целта ни беше да ја претставиме идејата за волонтерството како блиска до секој од нас. И зошто секој од нас треба барем понекогаш да биде волонтер. Па, испланиравме…

0 Comments

Со волонтирањето го менуваме својот живот и заедничкото општество

Петнаесетгодишниот јубилеј на Волонтерски Центар Скопје беше одличен повод да организираме панел-дискусија за да го промовираме волонтерскиот дух, но и да укажеме на аномалиите во процесот, законските рамки и потребната поддршка од локалните и државните институции. Како место на настанот го одбравме седиштето на Делегацијата на ЕУ во Македонија, односно „Europe house/Европска куќа“, бидејќи европските…

0 Comments

Денот што треба да го живееме цела година

Ви текнува на оној момент кога сте го исполниле тоа што сте го посакале? Па, дури и повеќе? Она чувство кое ти дава спокој и радост, па си велиш вака мора да биде постојано? Е тоа го доживеавме на 5 декември 2021. Меѓународниот ден на волонтерите и нашиот 15. роденден ги претворивме во успешна работна…

0 Comments

Меѓународен ден на волонтерите 2021 | Волонтирај сега за подобра заедничка иднина

Драги наши партнери, волонтери, пријатели, соработници... Декември е месецот што означува крај на годината, но за нас е почеток на активностите со кои го промовираме волонтерството, придобивките и можностите што ги нуди(ме). А, во декември го славиме нашиот роденден, па ред е да го одбележиме како што доликува. Во недела (5 декември) е Меѓународниот ден…

0 Comments

Трчањето ќе ве промени: Скопски Маратон

Сончево време, духот на пријателското ривалство, мотивирани трчачи и уникатен забавен амбиент - 3ти октомври беше Маратонски ден во Скопје. Оваа недела централните улици на главниот град беа затворени за годишниот спортски настан. За неколку часа, атлетичари од Македонија, но исто и од другите делови на светот дојдоа да трчаат 5, 21 или 42 километри.…

0 Comments

Learning by speaking – German Classes in the city park

Конверзациските часовите по германски водени од нашите волонтери Крис и Клариса продолжуваат! Оваа среда навечер вежбавме германски во Градскиот Парк со учесници од Македонија, Германија, Велика Британија, Полска и Турција. Игравме некои комуникациски игри, се запознавме со нашиот најнов учесник и уживавме во уште еден летен ден. Сакате да ни се придружите? Вторник, 27.07 во…

0 Comments

Лето, сонце и часови по германски во градскиот парк

  Во среда навечер, германските волонтери Крис и Клариса од ВЦС го организираа нивниот прв разговорен час по германски јазик лице в лице! На еден од најтоплите денови во Скопје оваа година, учесниците од Македонија, Германија, Полска, Италија, Азербејџан и Ерменија се собраа во Градскиот парк. Со студена вода и сладолед тие ја преживеаја топлината…

0 Comments

“Sprechen Sie Deutsch?” – German Conversation Classes at VCS

Волонтерите од Германија што се дел од семејството на Волонтерски Центар Скопје организираат онлајн неделни часови по германски јазик. Ве покануваме да се придружите! „Здраво! Ние сме Крис и Клариса - волонтери во ВЦС. Кога дојдовме во Македонија, бевме изненадени од големиот интерес за германскиот јазик. Дел од нашата работа е креирање работилници. Бидејќи видовме интерес…

0 Comments

Closed embraces, open hearts – donations for Shutka.

Во овие тешки времиња, кога прегратките ни станаа луксуз - срцата, сепак, ни се отворени. Волонтерски Центар Скопје го поддржа Дневниот центар за деца на улица во Шуто Оризари со храна и со облека. Донации што беа дочекани со отворени раце и што им ги разубави деновите на многу деца. Шарената внатрешност на центарот, обично…

0 Comments