Топло добредојде за Тамина од Германија!

Моин! Јас се викам Тамина, имам 18 години и доаѓам од Хамбург, Германија. Ме интересира литература, политика, историја и уметност! Го ценам убавото капучино по посетата на музејот и сум сопственик на два брановидни папагали (ако ве интересираат повеќе забавни факти). Во мојот град се занимавам со волонтерска работа уште од средно училиште и секогаш…

0 Comments

Од Франција до Македонија пак – добредојде повторно, Иго!

Здраво пак! Јас сум Иго, поранешен краткорочен ЕСК волонтер во ВЦС. Сега имам 19 години, доаѓам од мало село во западниот дел на Франција. Откако оваа година поминав два месеци во Македонија, се вратив на 11 месеци! Работата многу ми одговара, луѓето се фантастични и многу ми недостигаше Македонија. Сега се вратив на сето тоа…

0 Comments

Запознајте ги Рубен и Робин, нашите нови волонтери од Белгија!

Конечно! На 11 јули јас и мојот пријател - волонтер пристигнавме во Скопје, по неколку одложувања на нашите летови од Брисел до Загреб и од Загреб до Скопје. Моето име е Рубен, 19-годишен Белгиец кој наоѓа голема радост во музиката, пивото, политиката, истражувањето нови земји и нивните култури и луѓе. Пораснав покрај белгиското крајбрежје, што…

0 Comments

Запознајте ја Мари, нашата нова волонтерка од Германија

Здраво! Јас сум Мари, од Келн, Германија, каде го поминав најголемиот дел од детството и младоста. Иако мојот престој во ВЦС и Македонија не е прв долгорочен во странство, сепак, е највозбудливиот. Кога имав 15 години, имав можност да престојувам во училишниот интернат близу Лондон и освен тоа, сите останати меѓународни искуства ми се сведуваат…

0 Comments

Добредојде Анџи, нашата нова волонтерка од Германија

Здраво! Јас сум Анџелина, имам 19 години и доаѓам од Констанца, Германија. Минатото лето откако завршив средно училиште, добив случајна шанса да го откријам целиот свет преку проектите од програмата „Еразмус+“. На мојата прва младинска размена запознав прекрасни луѓе од Македонија, кои ме натераа да ја истражам малку нивната земја. Неколку коинциденции подоцна, се најдов…

0 Comments

Добредојде за Хуго од Франција

Еј, еј! Јас сум Хуго, нов волонтер од Франција (повторно)! Имам 18 години и живеам во мало село во западниот дел од Франција. Патував многу за време на моето детство, особено во Азија, каде открив многу нови култури и запознав нови луѓе. Студирав инженерство (за звук) во Рен, но го напуштив студирањето затоа што не…

0 Comments

Запознајте го Жоаким, нашиот нов волонтер од Франција

Здраво! Моето име е Жоаким. Имам 19 и доаѓам од Франција. Живеам во Франција од раѓање но пропатував многу за време на моето детство. Веќе ги имам посетено Грција и Словенија но кога пристигнав во Македонија открив една многу поразлична земја. Ова се однесува подеднакво за пејзажот и за урбаното уредување. Во Франција живеам во…

0 Comments

Добредојде за Нурада од Франција

Здраво! Моето име е Нур, имам 20 години и доаѓам од Марсеј во Франција. Моето доаѓање во Македонија е дел од моите студии да го подобрам англискиот јазик кој и не е така лош но јас повеќе сум навикната да пишувам отколку да го зборувам. Сакам да патувам, ова ми е првпат во Балканските земји,…

0 Comments

Добредојде за Карол од Франција

Bonjour à tous•te•s Моето име е Карол. Имам 24 години и доаѓам од Тулуз, во Окситанија, јужниот дел на Франција помеѓу Пиринеите и Средоземното Море. Сиве овие 24 години од мојот живот живеев во иста куќа, на исто место со сите мои пријатели и семејството. Никогаш не се отселив од мојот град и овој сон…

0 Comments
Read more about the article Запознајте го Јасе, нашиот нов волонтер од Финска
Jasse, Finland

Запознајте го Јасе, нашиот нов волонтер од Финска

Јас сум Јасе, имам 20 години и доаѓам од Илсалми, Финска. Додека сум таму, чувствувам дека треба да одлучам дали да се вратам на училиште или да почнам да работам. И каде. Годината што ќе ја поминам во Македонија е паузата што ми треба за да можам паметно да одлучам. Никогаш не сум бил на…

0 Comments

Добредојде за Аниина од Финска

Мoi! Се викам Аниина, имам 23 години и доаѓам од Финска. Цел живот живеам во Финска, но сега ја пронајдов оваа авантура што многу ме возбудува и прави љубопитна. Сега конечно пристигнав во Македонија.. И веќе ја сакам! Во Финска имам прекрасно семејство, неверојатни пријатели и имав одлична работа. Сепак, се прашував „зошто чувствувам дека…

0 Comments

Два месеца во Скопје: Во потрага по знаење, искуство и личен развој

Двајца млади, полни со енергија и амбициозни студенти за стручно образование и обука (VET) од Шпанија, пристигнаа во Скопје пред неколку дена. Запознајте ги Лаура и Феран, кои ќе минат два месеца во Скопје за да стекнат практична работа во нашиот прекрасен град. Тие ќе бидат ангажирани во активностите на ВЦС, како и на нашите…

0 Comments

Добредојде за Александра, нашата нова волонтерка од Полска

Cześć! Моето име е Александра, но сите ме викаат Ола - и да, ни за мене нема логика. Имам 28 години, се сметам себеси за авантурист и за љубител на животни. Зависна сум од чај. Доаѓам од Полска, каде Бурек е име на куче, а не јадење. Да парафразирам еден од моите омилени „мемиња“: „животот беше…

0 Comments

Добредојде за Жозе, нашиот нов волонтер од Португалија

„Olá“, после долго чекање, конечно можам да кажам: „Еве ме во Скопје и во ВЦС“. Јас сум Жозе (не фудбалскиот тренер), имам 25 години и ’болен’ сум по патувања. Можам да кажам дека „комфорната зона“ ја сакам само додека спијам. Овој луд млад човек пред неколку денови пристигна од најмагичното и најпрекрасно место во Португфалија…

0 Comments

Запознајте ја Белен, новата ЕСК-волонтерка од Турција

Здраво на сите! Јас се викам Белен. Имам 23 години. Родена сум во Турција и живеев таму до пред некој ден. Сега, имам цела година да живеам во Македонија и да ја истражам оваа прекрасна земја. И многу сум среќна што ги имам овие луѓе покрај мене кои прават да се чувствувам како дома уште…

0 Comments

Запознајте го Муамер, новиот ЕСК-волонтер од Турција

Здраво на сите, Моето име е Муамер. Роден сум во Анкара во Турција. Имам 28 години. Дипломирав на Техничкиот универзитет „Black see (Црно Море)“. Сакам да читам книги и да се дружам. Имам брат. Програмата Европски Солидарен Корпус им дава можност на луѓето да ги пренесат своите искуства и знаења. Остава незаборавна трага на човечкиот…

0 Comments

Запознајте ја Аник, ЕСК-волонтер во Златан Сремац!

Здраво! Јас се викам Аник и имам 18 години. Родена сум и израсната во Бремен, Германија, каде што го поминав целиот мој живот. Само што завршив средно училиште и по хаотичната визна постапка - конечно сум тука во прекрасното Скопје. Патував многу, но никогаш претходно не сум била во Македонија, па бев љубопитна за културата…

0 Comments

Добредојде повторно, Лусил

Здраво на сите ! Јас сум Лусил од Бретања – како што веќе знаете, најдобриот регион во Франција! (Напишав статија за мојот регион во изданието на „Воиисес“ во декември 2020 година). Веќе имав можност минатата година да учествувам во двомесечен проект на Европскиот Солидарен Корпус во Волонтерски Центар Скопје. Ентузијазмот и посветеностана луѓето од ВЦС…

0 Comments

Добредојде во ВЦС за нашето ново шпанско трио: Андреа, Мигел и Елена!

Во неделата попладне, тројца студенти од Шпанија слетаа во Скопје. Нашите нови пријатели ќе имаат можност да бидат на пракса во спортскиот центар "Мој Тренер" и туристичката агенција „Арботравел“ во рамките на програмата „Еразмус+“ -  Стручно образование и обука (ВЕТ). Волонтерски Центар Скопје е горд што ќе биде нивна организација домаќин. Како изгледаше нивниот прв…

0 Comments

Мирна девојка со силна енергија: Добредојде за Ниина од Финска

Moi! Јас сум Ниина, имам 27 години и доаѓам од Хелсинки, Финска. Дојдов во Македонија за да волонтирам во следните два месеца. Јас сум мирна и љdубезна личност. Сакам да сум со луѓе, но понекогаш сакам сама да ги завршам работите, а потоа да одам на прошетка или во теретана. Сакам да патувам - патував…

0 Comments