Од волонтерскиот дневник на Бате Даки: „За да успееш треба да учиш“

Ете полека измина и првиот (може да го наречеме меден) месец од мојот волонтерски ангажман овде во Арад, Романија. И сега веќе време е за привикнување, соочување со предизвиците и учење. Прилагодувањето и предизвиците кои ги носи тоа се составен дел од секое ново искуство, особено кога одиш некаде во странство на подолго време и,…

0 Comments

Едно сосема поинакво искуство: ЕСК во Романија

Запознајте го Даниел, волонтер во проект од програмата „Европскиот солидарен корпус - ЕСК“ во Арад, Романија, кој трае повеќе од 9 месеци и е координиран од Ofensiva Tinerilor. Прочитајте ја неговата статија за да ги откриете првичните размислувања и впечатоци на Даниел за неговото волонтерско патување: Имам прилично многу искуство со „Еразмус - проектите“. Некои…

0 Comments

На проект преку Атлантикот – да, можно е!

Во оваа статија ќе се обидам да ви доловам како го поминувам времето на краткорочниот проект преку програмата Европскиот солидарен корпус, кој, за среќа, ме донесе на многу необична дестинација преку Атлантикот - мала островска земја на 9000 километри од дома, позната како Аруба. Во исто време, таа, всушност, стана мој нов дом, а сето…

0 Comments

Живеење во странство за прв пат

Идејата за живеење во друга држава и тоа сосема сам, може да звучи страшно и предизвикувачки на почеток. Но, во исто време, за некого може да биде возбудливо. Нормално е да се соочиме со некои предизвици на почетокот на нашата авантура. Тоа може да биде културниот шок кога ќе пристигнеме во друга држава, јазикот, јавниот…

0 Comments

Тимски волонтерски проект „Green Fingers“

Пред само два месеци имав можност да зачекорам во една оаза во вистинска смисла на зборот - канцеларијата на организацијата ОАЗА од Загреб. Канцеларија преполна со растенија и цвеќиња. Но, зошто една организација би се викала ОАЗА и би имала оаза од растенија во своите простории? Секако, случајноста не е случајна - ОАЗА Загреб е…

0 Comments

Облачно со можност за доживотни пријателства

Оваа статија е осврт на моето волонтерско искуство како краткорочен учесник на EСК проект во Загреб, Хрватска. Придружете ми се на ова кратко патување од 1000 зборови, потсетувајќи се на убавите спомени од месецот и пол поминат градинарејќи, работејќи со деца на училишна возраст и градејќи доживотни пријателства, сето тоа под загрепското „немало ваква пролет…

0 Comments

Од Охрид до Каљари: Патот на еден волонтер кон правење промени

Чао! Јас сум Анамарија, доаѓам од Охрид, Македонија и моментно волонтирам во Каљари, Италија на проект преку програмата Европски Солидарен Корпус. Пред да го започнам своето патување овде, како и многу млади луѓе во денешно време, се наоѓав во период од мојот живот во кој ми се роди амбиција да откривам нови работи и да…

0 Comments

Волонтерството во Италија – искуство што нема да го заборавите

Италија е земја која ги освои срцата на многумина со својата неверојатна храна, историски знаменитости и неверојатна архитектура. Но, покрај традиционалните туристички атракции, Италија има просперитетна волонтерска заедница која често се занемарува. Волонтирањето во Италија е одличен начин да се вратите на заедницата и вистински да ја доживеете културата на оваа прекрасна земја. Кога дојдов…

0 Comments

Мојот ЕСК во Шпанија: нова култура и неверојатни луѓе

Многу ми е драго што сум дел од тимот во Can Gual Residence и што работам со такви неверојатни луѓе. Нашиот распоред е многу флексибилен. Откако пристигнав во центарот пред две недели, направивме список на одредени активности што треба да ги завршиме до крајот на март: Реставрација на клупите и изградба на нови маси за…

0 Comments

На ЕСК-проект во Сплит: прилика која се случува еднаш во животот

Здраво јас сум Александра, волонтерка во невладина организација „Сунце“ која моментално живее во Сплит – Хрватска. Зошто ЕКС волонтирање? Потребата од промена во овој брз начин на живот ме натера да размислам за оваа можност. Прво бев испла,шена и без храброст. Ми требаше многу време за одлука, но на крај се одлучив со голема подршка…

0 Comments

Какво е чувството да бидеш волонтер?

Да се биде волонтер значи да се работи доброволно или бесплатно за лично усовршување. Еве зошто и јас се решив на тој чекор. Решив да се запознаам подобро себеси и да излезам од мојата комфорна зона, затоа заминав да волонтирам во Анталија. Мојата главна задача како волонтер беше да им помагам на деца од 6…

0 Comments

ЕСК-проект во Шпанија: Бесценето животно искуство

Мојата авантура започна пред еден месец, кога слетав на аеродромот во Валенсија и не можев ни да замислам какво неверојатно искуство ме очекува. Да се вратиме на почетокот, како стинав од едно гратче во Западна Македонија - моето Тетово, до еден грандиозен град како што е Валенсија, во срцето на Шпанија. Оваа година беше доста…

0 Comments

Животот во Анталија: Волонтерско искуство во Турција

Одлучив да ја изберам Анталија за моето волонтерство затоа што сакав да доживеам едно поразлично искуство во животот. Турција е позната во светот со нејзината превкусна храна, гостопримливост и прекрасниот туризам. Анталија, пак, е еден од најубавите градови во Турција, и после Истанбул е најпосетената и најпосакувана дестинација.  Пристигнав кон крајот на мај. Нормално, турската…

0 Comments

Една од оние приказни што се паметат

12 земји, 19 млади волонтери, 40 реализирани активности и над 100 завршени волонтерски часови. Заедно, со една и единствена цел: Да се ​​прошири и поддржи идејата за одржлива иднина. Јас сум Ана и ова лето ја претставував Волонтерски Центар Скопје и мојата земја како меѓународен волонтер на проект поддржан од Европската Унија, во Гдањск, Полска.…

0 Comments

ЕСК во Софија: Време за солидарност

Волонтирањето е една од можностите што ни се нудат да направиме промена или да бидеме дел од промената што сакаме да ја видиме на овој свет. Можеме да научиме многу како што можеме да научиме многу. Имаме многу разновидни општества овде во Европа и регионите околу нас. Во тие времиња ни треба солидарност, треба да…

0 Comments

„L’apéro“ во Франција

Откако минатата година беше на два проекта во Франција, нашата Вероника одлучи дека и нејзиниот ЕСК-проект треба да го реализира во таа земја. И на истото место. Па, така, Ле Буизон е нејзин дом веќе два месеци. И ќе биде речиси до крајот на годината. Во продолжение да ги слушнеме нејзините впечатоци: „Работиме на проекти…

0 Comments

Еден чекор назад, два чекори напред

Ви ја пишувам мојата воведна мисла, затворена во рамка од тримесечен престој во Сплит, Хрватска. Можев се да се најдам во дијаметрално спротивна култура, нешто драстично различно од културата во која ги поставив моите темели на личноста. Но, зошто го избрав сличното, а не различното? Во мене постои идеја дека нешто што може да се…

0 Comments

Зимска ЕСК идила во Полска

Dzień dobry! Се чувствувам како да поминале 33, а не само 3 месеци од мојата волонтерска авантура во Бидгошч, Полска. Толку многу работи се случуваат што не знам од каде да почнам, ама за почеток би го истакнал културниот шок. Културата била и се уште е број 1 причина за започнување на конфликти меѓу различни…

0 Comments