ВОИСЕС јуни 2024

Времето минува толку брзо. Се чувствувам како постојано да се забрзува. Не знам дали и вие го мислите истото, но понекогаш се чини дека светот се менува побрзо од порано. Можеби тоа е затоа што стареам. Или, пак, затоа што информациските системи работат побрзо, социјалните медиуми се на „копче“ и може да се поврзеш со…

0 Comments

Добредојде Фуркан од Турција!

Здраво, здраво. Јас се викам Фуркан и имам 23 години. Доаѓам од Коња, Турција. Студирам компјутерско инженерство (трета година) на Универзитетот KTO Karatay во Коња. Сакам да креирам нешта преку најновите технологии. Ова е моето прво искуство со програмата „Еразмус+“. Некогаш, пред да дојдам тука во ВЦС, доброволно се пријавив да подучувам Scratch за деца…

0 Comments

Добредојде Сулејман од Турција!

Здраво. Јас се викам Сулејман, доаѓам од Турција и живеам во Анкара. Имам 21 година и студирам индустриски инженеринг на Универзитетот „Хачетепе“. Член сум на волонтерски клуб на универзитетот и учествувам на меѓууниверзитетски настани. Одговорен сум за комуникација, насоки и обезбедување информации за настаните. Сакам да читам книги, да гледам филмови, да запознавам нови места…

0 Comments

Добредојде Берфин од Турција!

Здраво и Мерхаба! Јас сум Берфин, имам 22 години, доаѓам од Турција и првпат сум во странство преку проект од програмата „Еразмус+“. Иако по потекло сум од Денизли, сепак, врските што ги создадов, искуствата што ги имав и спомените што ги создадов во Анкара навистина ме прават да се чувствувам како да припаѓам таму. Студирам…

0 Comments

ВОИСЕС април 2024

Со оглед на тоа што април е вториот месец на пролетта - цвеќињата почнуваат да цветаат, а дрвјата стануваат зелени. Мајката природа полека, но сигурно оживува додека се отвораат пупките на растенијата. Така настанало и името на месецот април, бидејќи на латински „aperire“ значи „да се отвори“. Април е месец на раѓање на цвеќињата маргаритка…

0 Comments

Добредојде Берна од Турција!

Здраво, јас сум Берна. Имам 20 години и доаѓам од Турција. Ова е мој прв проект поврзан со програмата „Еразмус+“. Студирам економија на прва година на Универзитетот Галатасарај во Истанбул. Студирам економија на француски јазик и тоа е сосема нова перспектива. Ова, исто така, ми помага да добијам поевропска гледна точка околу мојата специјалност. Не…

0 Comments

Добредојде Тара од Аруба!

Здраво на сите! Моето име е Тара, имам 19 години и доаѓам од сончевиот остров наречен Аруба. Првите мои години ги поминав во Холандија па се преселив на Аруба кога имав 8 години. По моето волонтирање овде ќе се преселам пак во Холандија каде ќе студирам применета Биологија. Минатата година завршив средно и се одлучив…

0 Comments

Добредојде повторно, Ерен!

Навистина ми е задоволство да се вратам повторно во овој град, во кој веќе бев претходно и да волонтирам во ВЦС повторно. На претходниот проект тука бев 6 недели, а сега ќе останам 3 месеца. Сосема сум сигурен дека овој град, кој ќе престојувам повторно, ќе ми остави добри впечатоци. Да се претставам себе си…

0 Comments

Воисес јануари 2024

Добредојдовте во јануари и во Новата година! Името за првиот месец од годината потекнува од римскиот бог Јанус. Тој е Бог на сите почетоци и краеви, врати, транзиции и на времето. Со своите две лица, тој истовремено гледа во иднината и во минатото. На почетокот од Новата година, честопати се наоѓаме себеси како поставуваме решенија…

0 Comments

ВОИСЕС Ноември 2023

Го означуваме почетокот на ноември. Можеби е сега тоа време од годината кога треба да седнете, да се потпрете наназад и да се опуштите. Со постудените денови и уште постудените ноќи, станува јасно дека летните денови се зад нас. Без разлика на се, мораме да се обидеме да го извадиме максимумот од секој следен ден.…

0 Comments

ВОИСЕС октомври 2023

Веќе влеговме во октомври, што, сепак, не прави да чувствувате дека летото заврши и тоа благодарение на слатката навалица на улиците поради училишните обврски. Бидејќи доаѓањето на новата година е се поблиску, овој месец ја разгледуваме тековната и велиме „колку брзо стигнавме до октомври?“. Бидете дарежливи во прифаќањето на месецов со тоа што ќе бидете…

0 Comments

ВОИСЕС септември 2023

Септември носи измешани чувства со крајот на летото и почетокот на есента, прикажува слики од промената на годишните времиња, како лисјата добиваат живи бои и температурите опаѓаат. Овој месец содржи извесен мир како што животниот тек се менува и веќе е време за размислување и припреми за месеците што следуваат. За размислување можете да најдете…

0 Comments

Добредојде Марцел, нашиот нов волонтер од Полска!

Здраво на сите, Јас сум Марцел од Полска и имам 19 години. Многу сум возбуден што сум во Скопје! Најпрво, сакам да искусам како е да се биде волонтер, а за мене најдобра опција да ја започнам мојата волонтерска авантура е тоа да го направам во странство. Со редовно пишување и зборување, ќе го подобрам…

0 Comments

ВОИСЕС ЈУНИ 2023

"Колку е часот? Лето!" Го започнуваме со месец јуни, кој ја симболизира убавината во сите нејзини облици, од пролетните цвеќиња до сончевата светлина што го најавува доаѓањето на летото. И што може да биде попрекрасно од започнување на сезоната со долги ноќи, зајдисонца на плажа кои го одземаат здивот или скара со пријателите во пријатна…

0 Comments

Топло добредојде за Тамина од Германија!

Моин! Јас се викам Тамина, имам 18 години и доаѓам од Хамбург, Германија. Ме интересира литература, политика, историја и уметност! Го ценам убавото капучино по посетата на музејот и сум сопственик на два брановидни папагали (ако ве интересираат повеќе забавни факти). Во мојот град се занимавам со волонтерска работа уште од средно училиште и секогаш…

0 Comments

Од Франција до Македонија пак – добредојде повторно, Иго!

Здраво пак! Јас сум Иго, поранешен краткорочен ЕСК волонтер во ВЦС. Сега имам 19 години, доаѓам од мало село во западниот дел на Франција. Откако оваа година поминав два месеци во Македонија, се вратив на 11 месеци! Работата многу ми одговара, луѓето се фантастични и многу ми недостигаше Македонија. Сега се вратив на сето тоа…

0 Comments

VOICES AUGUST 2022

Август е тука како што можете да видите по времето и од новото издание на „Воисес“! Дали веќе ви е доволно од жешкото сонце или сакате уште? Не заборавајте да пиете течностии и да уживате во убавото  време, оти нема да трае течно. Зборувајќи за хидратацијата, дали знаевте дека луѓето во едно мексиканско село консумираат…

0 Comments

VOICES JUNE 2022

“In the summertime, when the weather is hot, you can reach right up and touch the sky” -  Мунго Џери Ахх конечно лето! Мило ми е што се гледаме повторно за ова јунско издание. Веќе ве гледам како со нетрпение очекувате да се капете во базен или vo море, како уживате во сладолед на балконот…

0 Comments

(English) VOICES MAY 2022

Благодарноста е уметност да се ценат работите што ги имаме во животот. Не само тоа, може да се каже дека да се биде благодарен е начин на живот, каде што човек е способен да го цени она што го има, наместо она што му недостасува. Секојдневно од природна смрт умираат 200.000 луѓе, а денес вие…

0 Comments

Voices April 2022

Ох, април! Месецот на повторното раѓање и повторното будење – погледнете ги тие дрвја и цвеќиња! По изненадувачки долгата зима, повторно можеме да уживаме во сончево и топло време. Можете ли да ги помирисате новите авантури во воздухот? Конечно, можеме да им кажеме збогум на зимските капути и да уживаме во активностите на отворено. Пешачење…

0 Comments