ВОИСЕС јуни 2024

Времето минува толку брзо. Се чувствувам како постојано да се забрзува. Не знам дали и вие го мислите истото, но понекогаш се чини дека светот се менува побрзо од порано. Можеби тоа е затоа што стареам. Или, пак, затоа што информациските системи работат побрзо, социјалните медиуми се на „копче“ и може да се поврзеш со…

0 Comments

ВОИСЕС мај 2024

„Тие гледаат овде“ или „Тие би погледнале овде“ (на турски: buraya bakarlar) е постер што можевте да го најдете само на подземните метро станици во Анкара во 2000-тите. Тоа беше црвен постер, кој имаше едно големо око и веѓа како да ве гледат. На почетокот многу дистописки, мислев дека тоа е огромна мистерија во моето…

0 Comments

ВОИСЕС април 2024

Со оглед на тоа што април е вториот месец на пролетта - цвеќињата почнуваат да цветаат, а дрвјата стануваат зелени. Мајката природа полека, но сигурно оживува додека се отвораат пупките на растенијата. Така настанало и името на месецот април, бидејќи на латински „aperire“ значи „да се отвори“. Април е месец на раѓање на цвеќињата маргаритка…

0 Comments

ВОИСЕС март 2024

„Дојди со мене во шумата каде пролетта напредува без разлика на се, не е единствена или посебна, туку еден од вечните подароци и, секако, видлива“. – Мери Оливер Март пристигна, а со него и почетокот на пролетта. Додека првите качунки растат, имаме две меѓународни прослави: Денот на шумите, како и Меѓународниот ден на жената. „Мајка…

0 Comments

ВОИСЕС февруари 2024

Добредојдовте во февруари! Името на вториот месец во годината доаѓа од латинскиот збор „Februa“ и значи чист. Во овој период имало „февруалии“ поврзани со празнување на почетокот на светата година, обреди на духовно прочистување и покајание за престапите. Оваа дефиниција се однесува и на подоцнежната фаза од овој месец кога зимата полека се приближува кон…

0 Comments

Воисес јануари 2024

Добредојдовте во јануари и во Новата година! Името за првиот месец од годината потекнува од римскиот бог Јанус. Тој е Бог на сите почетоци и краеви, врати, транзиции и на времето. Со своите две лица, тој истовремено гледа во иднината и во минатото. На почетокот од Новата година, честопати се наоѓаме себеси како поставуваме решенија…

0 Comments

VOICES December 2023

„Мојата хуманост е поврзана со твојата, затоа што можеме да бидеме луѓе само заедно.“ - Дезмонд Туту, јужноафрикански надбискуп Хуманост е темата што ја избравме за ова издание на „Воисес“. Зашто? Можеби затоа што нашата генерација живее во свет на парадокси. Од една страна, ние сме поблиску од кога било да создадеме група благодарение на…

0 Comments

ВОИСЕС Ноември 2023

Го означуваме почетокот на ноември. Можеби е сега тоа време од годината кога треба да седнете, да се потпрете наназад и да се опуштите. Со постудените денови и уште постудените ноќи, станува јасно дека летните денови се зад нас. Без разлика на се, мораме да се обидеме да го извадиме максимумот од секој следен ден.…

0 Comments

ВОИСЕС октомври 2023

Веќе влеговме во октомври, што, сепак, не прави да чувствувате дека летото заврши и тоа благодарение на слатката навалица на улиците поради училишните обврски. Бидејќи доаѓањето на новата година е се поблиску, овој месец ја разгледуваме тековната и велиме „колку брзо стигнавме до октомври?“. Бидете дарежливи во прифаќањето на месецов со тоа што ќе бидете…

0 Comments

ВОИСЕС септември 2023

Септември носи измешани чувства со крајот на летото и почетокот на есента, прикажува слики од промената на годишните времиња, како лисјата добиваат живи бои и температурите опаѓаат. Овој месец содржи извесен мир како што животниот тек се менува и веќе е време за размислување и припреми за месеците што следуваат. За размислување можете да најдете…

0 Comments

VOICES August 2023

Веќе е август... Дали некогаш сте се запрашале од каде потекнува името на овој месец? Месецот август е именуван по Октавијан Август (Caesar Octavianus Augustus), првиот император на Рим. „Аугер/Auger“ на латински значи „да се зголемува, расте“. Каков одличен месец за инспирација! Натписот на нашата Клое „Заминување и збогување: неизбежниот чекор во волонтирањето“, која е…

0 Comments

ВОИСЕС Јули 2023

Јули-месецот на долги летни ноќи, забави и сончево време! Очекувањата од овој месец на годишни одмори се огромни секоја година! И зарем има подобар месец од Јули за читање на нашето последно издание на ВОИСЕС? Јули е месец на патувања, без оглед дали се рајски плажи или високи планини во прашање. Нашата тема на месецот…

0 Comments

ВОИСЕС ЈУНИ 2023

"Колку е часот? Лето!" Го започнуваме со месец јуни, кој ја симболизира убавината во сите нејзини облици, од пролетните цвеќиња до сончевата светлина што го најавува доаѓањето на летото. И што може да биде попрекрасно од започнување на сезоната со долги ноќи, зајдисонца на плажа кои го одземаат здивот или скара со пријателите во пријатна…

0 Comments

ВОИСЕС Април 2023

Додека го чекаме доаѓањето на април, се потсетуваме на чудесиите на пролетта. Од расцутувањето на цвеќињата до враќањето на птиците - преселници, оваа сезона е време на обновување и раст. Во ова издание, се нурнуваме во некои фасцинантни теми, од контроверзниот тренд на култура на откажување до мистериите на пирамидите во Гиза. Можете да дознаете…

0 Comments

VOICES Март 2023

Март - месец за славење на жените и дневната светлина! Додека го менувате часовникот и подготвувате добредојде на пролетта, не заборавајте, сепак, да уживате во последните минути од зимата, бидејќи речиси е готова! Погодете што е ценет дел од балканската култура, па дури и здраво доколку пиете одговорно и во мали дози? Доколку не сте…

0 Comments

VOICES Фебруари 2023

Февруари е граница помеѓу зимата и пролетта. – Тери Гилеметс Дојде време да се збогуваме со студената зима и да ја дочекаме пролетта со раширени раце! Именуван по Фебруус, античкиот бог на прочистувањето, февруари е месец за освежувачко пролетно чистење. Искористете ги последните недели од долгите ноќи за да ги погледнете ѕвездите - ако можете…

0 Comments

ВОИСЕС Јануари 2023

Добредојдовте во јануарското издание на „Воисес“! Како што доаѓа првиот месец од годината, природно е да размислувате за минатото и иднината. Но, наместо да се фокусираме на клишеа како „нови почетоци“ и „нов јас“, ајде да одвоиме малку време да ја разгледаме сегашноста. За што сте силно заинтересирани во моментов? Што учите или што истражувате?…

0 Comments

VOICES December 2022

Бидејќи уште една година се ближи кон крајот, многумина имаат тенденција да се осврнат на тоа што правевме годинава. Понекогаш е добро да се погледне длабоко во убавите и необични нешта што се таму, а не на работите што не се. Работите што можат да се случат наместо работите што не се случиле. Во овогодинешното…

0 Comments

VOICES NOVEMBER 2022

Ноември-тој чудесен месец, кога веќе започнуваме да се припремаме за Божиќ. Во тие припреми за најдобриот дел од годината за некои луѓе, започнува и сезоната на филмови. Не знаете кој да го погледнете? Темата на месецот може да ви помогне за тоа, некои од класичните македонски филмови. Во ова месечно издание исто така ќе најдете…

0 Comments