(English) VOICES MAY 2022

Благодарноста е уметност да се ценат работите што ги имаме во животот. Не само тоа, може да се каже дека да се биде благодарен е начин на живот, каде што човек е способен да го цени она што го има, наместо она што му недостасува. Секојдневно од природна смрт умираат 200.000 луѓе, а денес вие…

0 Comments

Voices April 2022

Ох, април! Месецот на повторното раѓање и повторното будење – погледнете ги тие дрвја и цвеќиња! По изненадувачки долгата зима, повторно можеме да уживаме во сончево и топло време. Можете ли да ги помирисате новите авантури во воздухот? Конечно, можеме да им кажеме збогум на зимските капути и да уживаме во активностите на отворено. Пешачење…

0 Comments

VOICES March 2022

Здраво на сите во месецот на жените и на пролетта, што значи дека доаѓаат топли денови! Овој месец е многу посебен за жените, особено 8-ми март кога го одбележуваме нивниот ден и треба да им кажеме посебно „благодарам“ за сите женски достигнувања во општеството. И да не заборавиме да се бориме за родова еднаквост. Во…

0 Comments

VOICES October 2021

Подолгите и постудените ноќи не потсетуваат дека надвор е веќе есен. За многумина, тоа е време кога енергијата се намалува, а расположението доаѓа за активности што не нудат таква радост како во текот на летото. Кој сака да седи под ќебе и да гледа тажен филм, кога можете со пријателите да посетите места за кои…

0 Comments

VOICES July 2020

„Танцот е скриената страст на нашата душа“ - Марта Грахам Овој месец танцувањето е нашата страст. Тоа е чудесен начин на изразување, да се ослободите од стрес и да заборавите на сѐоколу вас. Времето на изолација изминува, имавте ли доволно време да погледнете во своето внатрешно „Јас“, да ги увидете вашите мисли и сништа, можеби…

0 Comments

VOICES April 2020

We are living extraordinary times. The whole world has stopped and isolated itself and suddenly we all have a lot of time to spend with ourselves. Being apart from our loved ones is hard but at the same time this weird situation gives us an opportunity to get to stop and think our own lives,…

0 Comments

ВОИСЕС Март 2020

Како што се наближува пролетта, ова издание на ВОИСЕС е преплавено од теми полни со светлина, љубов и прашања. Темата на месецот ќе ве однесе длабоко во светот на тетоважите, можеби и толку длабоко што ќе направите една на својата кожа! И една од најважните работи во животот, љубовта. Може ли некој да ја објасни?…

0 Comments

VOICES January 2020

Крајот е нов почеток. Со доаѓањето на секоја нова година, луѓето не застануваат со своите надежи, планови, фантазии, соништа, идеи... Тимот на VOICES се придружува на овој глобален ентузијазам и ви ветуваме дека нема да застанеме со фантазирањето! Но, прво, да ве вратиме во античките времиња на Лапонците. Сте слушнале за нив? Подоцна ќе се…

0 Comments

VOICES April 2019

Со покачувањето на температурите и пролетта во целосен процвет ви го донесуваме шареноликото априлско издание на Воисес. Како е да се биде странец? Што јаде вилинското коњче? Што се случува со скејтерите во Кавадарци? Како е да се живее и да се пее во Операта? Најдете ги одговорите на овие прашања и уште многу повеќе…

0 Comments

ВОИСЕС март 2019

Што ви носи Мартовското издание на Воисес за март 2019? Најпрво, Мартинка, прочитајте повеќе за симболиката на оваа традиција, донесуваме позитивни вибрации од Словенија, ве подготвуваме за пролетно „ Жонглирање„ а се збогуваме привремено со „Уметничкото лизгање“. „Сакањето на самите себе“ е најважен момент за сево погоре наведено да го реализираме. Фатете клупа покрај езерцето…

0 Comments

Voices April 2018

„Таа брои 2.150 дуќани. Тука има плоштади и пазари, со сводови и куполи. Од сите најубави се: чаршијата на безазите (памучни ткаенини), чадорџиите, папучиите, бојачиите и ткајаџиите (капи). Тоа се големи чаршии изработени по план. Сокаците им се чисти и калдрмисани. Секој дуќан го красат зумбули, темјанушки, рози, босилек, јоргован и крин во вазни и…

0 Comments

Воисес март 2018

Кога во 2015 година, Јутјуб прослави десет години, помалку изненадувачки прозвуче информацијата дека најгледаното видео на оваа веројатно најпопуларна платформа во светот е „Гангам стајл“ на јужнокорејската сензација Псај. Малку познат на европскиот и американскиот контитент, сега 41-годишната планетарна ѕвезда набргу ги зарази милионите фанови од целиот свет. Иако, неговата ѕвезда почна да паѓа, благодарејќи…

0 Comments

Воицес фебруари 2018

Ајде да спортуваме Колку поголеми очекувања, толку поголеми разочарувања. Се надевавме на полуфинале и на медал, на крајот дигнавме раце, па најголемиот дел од нас и не знаат како заврши Европското првенство во ракомет што минатиот месец се одржа во Хрватска. Така е тоа во животот и во спортот. Прочитајте што прославениот капитен на македонската…

0 Comments

Voices January 2018

Тоа е тоа чувство. Се вика љубов. Психолозите тврдат дека е засновано врз емотивното врзување за одредена личност. За неа сме подготвени да направиме сѐ, да тргнеме и на крајот на светот. Со таква приказна вреди да се започне годината. Прочитајте ја во јануарското издание на „Воисес“, и овојпат се потрудивме да подготвиме интересни содржини…

0 Comments

Voices December 2017

Ете, и 2017 година ја оставивме зад нас. Во следните денови ќе правиме ретроспектива што сме направиле, каде сме биле успешни, а каде сме потфрлиле. И ќе си дадеме ветувања дека од Новата година... Всушност, најпрво треба да го погледнеме својот распоред и да ги исфрлиме работите што не се нужни. Да најдеме време за…

0 Comments

Voices November 2017

Го гледаме нивното патење и страдање, но и им се восхитуваме на борбата, храброста и истрајноста. Животот не бил великодушен кон нив, а тие не се предаваат. Принудени да ги напуштат родните огништа, своите блиски и се што имале, се судруваат со неразбирање, омраза и предрасуди во земјите каде што бараат малку сонце, парче леб…

0 Comments