Добредојде и за Јохана, уште една наша волонтерка од Германија!

Здраво, јас сум Јохана од Франкфурт, Германија. Во следните 8 месеци ќе волонтирам во ВЦС. Возбуденa сум што ќе работам со останатите волонтери во пишувањето за „Воисес“, организирањето настани и работата со деца. Во слободното време ме интересираат различни видови култура, без разлика дали станува збор за одење во музеј или, едноставно, гледање „глупави“ ТВ-емисии.…

0 Comments

Повик за обука во Унгарија!

Волонтерски Центар Скопје бара 5 учесници (+18 години од Македонија), кои што ќе сакаат да учествуваат во обука “Act it Out!” во Унгарија. Место: Дебрецен, Унгарија Датум: 24.09 - 03.10.2023 За проектот: За време на обуката за проектот: “Act it Out”, учесниците ќе ги запознаат методите на „Театарот на угнетените / Theatre of the Opressed“ (најчесто tеатар…

0 Comments

Добредојде Александра, нашата нова волонтерка од Полска!

Здраво! Јас се викам Александра, но сите ме викаат Ола. Имам 19 години и доаѓам од Косаково, Полска. Тукушто завршив средно училиште за туризам и сакав да направам пауза од една година, бидејќи не бев сигурна дали сакам да одам на универзитет. Уживам да патувам, па размислував да волонтирам некаде. Дознав за Волонтерски Центар Скопје…

0 Comments

Повик за волонтер во Италија!

Волонтерски Центар Скопје бара волонтер (18 - 30 години) од Македонија за учество на долгорочниот ЕСК проект "Digital communication and non-formal education" во Италија. Место: Бологна, Италија Датум: април 2023 - март 2024 За проектот: Волонтерите ќе бидат активно вклучени во мултиетничката и инспиративна околина на Болоња преку искористување на активностите и мрежата на контакти…

0 Comments

Повик за волонтери во Германија!

Волонтерски Центар Скопје бара волонтери (18-30 години) за учество на долгорочен ЕСК проект под наслов: “ESC Volunteering in Bremen” во Германија. Место: Бремен, Германија Датум: 05.09.2023 – 31.08.2024 (12 месеци) Повеќе за проектот: Tobiasschule во Бремен Ако сте грижлива личност со отворен ум и би сакале да работите со деца со посебни потреби - овој волонтерски проект е…

0 Comments

Запознајте ги Адријан и Иван: Нов шпански двоец во ВЦС

Од минатата недела, нашето ВЦС семејство е побогато за двајца нови членови. Адријан и Иван се студенти кои ни доаѓаат од Тарасона, Шпанија. Тие студираат Администартивен Менаџмент и во рамките на Еразмус+ ВЕТ програмата (Стручно Образование и Обука), тие ќе ја извршат својата практична работа во нашата ВЦС канцеларија и во уште неколку соодветни компании,…

0 Comments

Повик за обука во Германија!

Волонтерски Центар Скопје бара учесници (+18 години од Македонија), кои што ќе сакаат да учествуваат во обука “R.I.S.E. – Intercultural Competence Training” во Германија. Место: Остерхолц Шармбек, Германија Датум: 23.05 - 30.05.2023 За проектот: R.I.S.E. (Отчет (R), Меѓународни тимови (I), Самосвест (S), Изразување (E)) е обука која ги истражува интер-културните вештини во рамките на локалната, национална и меѓународна…

0 Comments

Повик за обука во Данска!

Волонтерски Центар Скопје бара учесници (+18 години) од Македонија, кои што ќе сакаат да учествуваат во обука “Digital Community Radio for Youth Inclusion and Diversity” во Данска. Место: Архус, Данска Датум: 11 - 16.03.2023 За проектот: Обуката има за цел да им обезбеди на учесниците (младинските работници) компетенции за работа со млади луѓе, како и…

0 Comments

Правење музика од отпад – КА2 проект Musicling

Во септември 2021 година ние започнавме интересен КА2 проект со интернационални партнери: Musicling  - Социјално претприемништво со рециклирани инструменти. Проектот беше развиен помеѓу партнери од Шпанија, Италија, Грција и Македонија. Целта беше младината да развие вештини за нивната иднина преку креативност и уметности, конкретно преку музика и изработка. Уште еден клучен елемент беше да се…

0 Comments

Годишен Извештај 2022

Како изгледаше 2022 година низ нашите очи? Бевме домаќини на вкупно 60 волонтери од странство кои учествуваа во различни активности во Скопје. Бевме партнери во повеќе локални и меѓународни проекти низ Европа и испративме речиси 300 млади од Македонија во странство на младински размени, обуки и волонтерски проекти. Нашиот тим организираше 45 јавни настани за…

0 Comments

Повик за волонтер во Германија!

Волонтерски Центар Скопје бара волонтер (18-30 години) за учество на долгорочен ЕСК проект под наслов: “KulturHaus & Sustainability Volunteer” во Германија. Место: Бремен, Германија Датум: 15.03.2023 – 30.09.2023 (проектот може да се продолжи до 12 месеци) Повеќе за проектот: Бараме волонтер кој не само што е силно заинтересиран за одржлив развој и градинарство, туку e и…

0 Comments

Повик за волонтер во Шпанија!

Волонтерски Центар Скопје бара волонтер (18-30 години) за учество на долгорочен ЕСК проект под наслов: “Through your eyes 2023” во Шпанија. Место: Сабадел, Шпанија Датум: јануари 2023 – јануари 2024 (12 месеци) Повеќе за проектот: Волонтерите ќе бидат одговорни за различни задачи поврзани со активности за млади луѓе и деца со помалку можности: -развивање креативни…

0 Comments

VOICES December 2022

Бидејќи уште една година се ближи кон крајот, многумина имаат тенденција да се осврнат на тоа што правевме годинава. Понекогаш е добро да се погледне длабоко во убавите и необични нешта што се таму, а не на работите што не се. Работите што можат да се случат наместо работите што не се случиле. Во овогодинешното…

0 Comments

Повик за обука во Полска!

Волонтерски Центар Скопје бара 6 учесници (+18 години од Македонија), кои што ќе сакаат да учествуваат во обука "Youth Trainers Academy" во Полска. Место: Закопане, Полска Датум: 09 - 15.10.2022 За проектот: Youth Trainers Academy/Младинската Академија за Обуки е обука посветена на младински работници и млади обучувачи за да се здобијат со нови вештини и знаења…

0 Comments

Убавината на животот

Ова е една кратка приказна за искуството на едно „возрасно дете“ кое конечно се впушти во една авантура, која значително му ја подобри перцепцијата кон важноста за подигањето на ЕКО-свесноста во работата со млади луѓе за да се развие искрена љубов и одржливост кон сето она што значи живот. Без преголемо одолговлекување, само со нагласување…

0 Comments

Повик за волонтер во Турција!

Волонтерски Центар Скопје бара 1 волонтер (18-30 години) за учество на долгорочен ЕСК проект под наслов: “Sport for Social Support 3“ во Турција. Место: Анталија, Турција Период: мај 2022 – јануари 2023 (9 месеци) За проектот: Овој проект ќе биде поделен на зимски и на летни активности Зимските активности ќе бидат спроведени во: • Градинка • Природниот парк…

0 Comments

Добредојде за Карол од Франција

Bonjour à tous•te•s Моето име е Карол. Имам 24 години и доаѓам од Тулуз, во Окситанија, јужниот дел на Франција помеѓу Пиринеите и Средоземното Море. Сиве овие 24 години од мојот живот живеев во иста куќа, на исто место со сите мои пријатели и семејството. Никогаш не се отселив од мојот град и овој сон…

0 Comments

Добредојде за Аниина од Финска

Мoi! Се викам Аниина, имам 23 години и доаѓам од Финска. Цел живот живеам во Финска, но сега ја пронајдов оваа авантура што многу ме возбудува и прави љубопитна. Сега конечно пристигнав во Македонија.. И веќе ја сакам! Во Финска имам прекрасно семејство, неверојатни пријатели и имав одлична работа. Сепак, се прашував „зошто чувствувам дека…

0 Comments

Повик за младинска размена во Литванија!

Волонтерски Центар Скопје бара 4 учесници (18-30 години) и 1 лидер на групата (+18 години) од Македонија за учество на Младинската размена „Get eco, stay friendly“ во Литванија. Место: Анталиепте, Литванија Датум: 28.4 – 6.5.2022 !! Можни се и измени на датумите од проектот зависно од постоечката ситуација со COVID-19 Проектот е насочен кон подигнување на…

0 Comments

VOICES March 2022

Здраво на сите во месецот на жените и на пролетта, што значи дека доаѓаат топли денови! Овој месец е многу посебен за жените, особено 8-ми март кога го одбележуваме нивниот ден и треба да им кажеме посебно „благодарам“ за сите женски достигнувања во општеството. И да не заборавиме да се бориме за родова еднаквост. Во…

0 Comments