ЕВС Во ВЦС:Мадис Сиим Кулл

Здраво! Јас сум Мадис Сиим Кулл, и имам 30 години. Ова е мојот втор ЕВС проект, но овој пат во Македонија. Пред овој ЕВС проект, имав чест и огромно задоволство да бидам дел од краток ЕВС проект во Романија, поточно Трансилванија, каде што како волонтер учествував во реновирањето на стара Унгарска фарма која што всушност…

0 Comments

ЕВС Во ВЦС : Робин Фаес

Здраво! Моето име е Робин , јас сум од Антверпен, Белгија. Имам 20 години и истовремено студирам и работам. Во Белгија, во моето слободно време, волонтирам во младински центар, кој е бар во текот на неделата и идеално место за домаќин на забавите за време на викендите. Значи, да се биде волонтер во бар и…

0 Comments
Read more about the article EVS in VCS: Atahan Gokce
Sotla 100%

EVS in VCS: Atahan Gokce

Здраво, јас сум Атахан и доаѓам од Истанбул, Турција. Студирам сценски и костумографски дизајн на Mimar Sinan Fine Arts University. Јас сакав да го имам ова искуство пред да дипломирам. Ако започнам со професионалниот живот, тогаш нема да ја имам оваа можност. Го одбрав “Воисес” магазинот затоа што мислам дека можам да придонесам за магазинот…

0 Comments

EVS in VCS: Paulina Gołębiowska

Сонувач, луда по музика, сопственик на две кучиња, љубител на книги … Јас сум Паулина, 24-годишна девојка од Лублин, Полска. Завршив студии по новинарство и социјална комуникација. Уживам во волонтерската работа – во три години бев дел од студентска организација, каде што имав можност да работам на меѓународни проекти. Учествував и во проектите од “Еразмус…

0 Comments

ЕВС Во ВЦС: АН

Моето име е Ан и имам 24 години. Доаѓам од мала балтичка земја по име Естонија. Оваа пролет ги завршив своите додипломски студии по политички науки оваа пролет, и веднаш потоа аплицирав ЕВС во ВЦС. Долго време се подготвував да започнам со ЕВС програмата, бидејќи сметам оваа програма им ја дава можноста на младите луѓе…

0 Comments

мисија во Дневниот центар во Шутка: Аида

Моето име е Аида, имам 24 години и доаѓам од Хаумонт – мал град на северот од Франција. Ја завршив последната година на студиите по култура и наследство. Решив да направам пауза во студиите и да му служам на францускиот граѓански сектор, па токму поради тоа и сум тука! Навистина сакам да работам со децата…

0 Comments

French civil service: Day care center in Shutka – Dounia Lyne

Здраво на сите, читајќи го овој блог, би сакала да Ви се претставам: Се викам Дуња и како што разбрав – тоа е име на овошје во македонскиот јазик, но, исто така, на арапски го означува и животот и светот! Родена сум и живеам во Париз, имам 26 години, потекнувам од Мароко, моментно сум втора…

0 Comments

EVS in VCS: Chloe Dumeusois

Здраво на сите, нова сум овде, па ајде да се претставам. Најнапред, моето име е Клои, доаѓам од Франција, поточно од градот Дижон (сте слушнале за сенф, така?). Имам 21 година и пред да пристигнам во Скопје како волонтер, студирав Информација и комуникација. Хм, нешто интересно за мене? Ја обожувам музиката и свирам гитара. Ги…

0 Comments

EVS in VCS: Antoine Lomba

Здраво! Моето име е Антоан, доаѓам од Франција, поточно од областа Бретања, но најчесто живеев надвор од татковината. Имам 21 година и тукушто дипломирав Европски студии во Мастрихт, Холандија. Покрај француски и англиски, зборувам, или, се обидувам да зборувам и германски и холандски јазик. Сакам да откривам нови култури и јазици. Па, иако не стојам…

0 Comments

EVS in VCS: Aisen

Cześć wszystkim! (Здраво на сите) Моето име е Аисен и имам 24 години. Во моментов живеам во Полска, но сум роден во Сибирски дел на Русија. Имам дипломирано на новинарство, право и музеологија.  Зборувам руски, јакутски, полски, кинески и англиски јазик. Го избрав проектот на ВЦС во Македонија, бидејќи сметам дека тука ќе можам да…

0 Comments

EVS in VCS: Aleksandra Grzyb

Здраво! Моето име е Александра, или Ола скратено како сакате , јас сум 26 години и доагам од градот Гливице Полска кој е на 1.360 километри од Скопје. Избрав ЕВС бидејки го сметам како можност за развој и нови откритија. Дипломирав француската и англиски лингвистика, мојот личен интерес се јазици, пол и културни студии, јога и…

0 Comments

ЕВС Во ВЦС: Угур Догуш

Мерхаба – Здраво на сите!!! Јас сум Угур Догуш од Турција Доаѓам од јужниот дел на Турција, голем град во близина на брегот на Медитеранот – Мерсин, имам 24 години и завршив Колеџ по право, пред да се започнам со бизнис животот сакав да направам личен развој и да ја проширам мојата визија за тоа…

0 Comments

EVS in VCS: Maja Mestek

  Здраво, Моето име е Маја Местек,доаѓам од централната европска земја со име Словенија. Таа е многу мала, но нејзиниот поглед е неверојатен и многу разновиден. Меѓу другото имаме прекрасни планини, пештери и езера. Благодарение на нашите неверојатни спортисти, луѓе не не се помешуваат  повеќе со Словачка,како  што беше порано. Тоа  важи и за мене,…

0 Comments

ЕВС Во ВЦС – Лаура

  Јас сум Лаура (24) Дојдов од Литванија, една од балтичките држави, мала и убава земја во Источна Европа. Волонтирање стана голем дел од мојот живот кога почнав со студиите по психологија во Вилнус. Од тогаш волонтирам во локалните организации како дневен центар за лица со пречки во менталниот развој или дневен центар за бездомници…

0 Comments

EVS in VCS: Valeria Ferrante & Igor Giammanco

Се викам Игор и доаѓам од Кастелветрано, мало градче во близина на Палермо, Сицилија. Јас сум многу љубопитна личност, сакам да откривам нови места, нови луѓе и нови начини на живот: сметам дека тоа е најубавиот начин да растеш, да созреваш! Исто така сакам да сонувам, сакам светот да стане поубаво место за живеење и…

0 Comments

EVS in VCS: Laurene and Juliett

Ние сме Лорен и Џулиета од јужниот дел на Франција, имаме 21 години и сме дел од проектот на ВЦС - ЕВС во Македонија со цел да се запознаеме со нова култура, да запознаеме луѓе од целиот свет исто така да стекнеме нови вештини, нови јазици и воедно да собереме работно искуство исто така сметаме…

0 Comments

EVS in VCS: Patrick Zimmermann

Моето име е Патрик и имам 20 години. Пристигнав во петокот вечер во Скопје и денес е мојот прв работен ден. Јас сум од Германија и одлучив да направам ЕВС бидејќи минатата година патував во Австралија и посакав да го споделам моето искуство со останатите млади луѓе. Затоа аплицирав за ЕВС во Македонија на ВОИСЕС…

0 Comments

EVS in VCS: Dominik Daniel

Јас сум Доминик Даниел, Имам 19години и доаѓам од Фулда, Германија. Во Јули го завршив Средното училиште и почнав да размислувам за иднината. Ми беше јасно дека сакам да студирам. Но од моја гледна точка е важно да се пронајдеш себе по стрестното време и затоа одлучив да направам ЕВС во Македонија. И сметам дека…

0 Comments

ЕВС Во ВЦС:Доминик Даниел

Јас сум Доминик Даниел, Имам 19години и доаѓам од Фулда, Германија. Во Јули го завршив Средното училиште и почнав да размислувам за иднината. Ми беше јасно дека сакам да студирам. Но од моја гледна точка е важно да се пронајдеш себе по стрестното време и затоа одлучив да направам ЕВС во Македонија. И сметам дека…

0 Comments

ЕВС Во ВЦС:Тугче Тездијар

Јас сум Тугче Тездијар од Анкара, главниот град на Турција. Имам 25 години. Дипломирав на колеџ пред неколку месеци и посакав да бидам волонтер во друга земја и да запознаам нови луѓе. Образование не е само во образовните институции и дипломи. Па затоа, јас верувам дека можам да се подобрам и да се пронајдам себеси…

0 Comments