Повик за младинска размена во Полска!

Волонтерски Центар Скопје бара 4 учесници (18-30 години) и лидер на групата (+18 години) од Македонија, кои што ќе сакаат да учествуваат на младинската размена „Introvision“ во Полска. Место: Поронин, Полска Датум: 20.01 – 30.01.2024 За проектот: Проектот има за цел да ги подобри комуникациските вештини на младите луѓе, да одговори на зголемената потреба за…

0 Comments

Reinventing Community Radio in the Smartphone Era

Радиото и паметните телефони се елементи на две различни епохи, кои за помладите генерации како да се разделени со светлосни години. Но, барем еднаш и тоа во минатиот септември - тие два различни света се сретнаа на едно место и време како работна тема на младинската размена за проектот: „Re-inventing Community Radio in the Smartphone…

0 Comments

Добредојде Чала од Турција!

Здраво! Јас се викам Чала. Тоа значи зелен бадем; мајка ми го избра ова име за да бидам секогаш свежа и енергична кога ќе започнувам нови работи. Тоа го чувам секој пат во мојот ум, се трудам да го задржам мојот живот - свеж, да ги отстранам работите што не се добри и да создадам…

0 Comments

Добредојде Батухан од Турција!

Здраво дечки! Моето име е Батухан Еге, ама можете да ме викате Бату. Имам 27 години. Доаѓам од Измир, на западната страна од Турција. Дипломирав во 2021 година. Ова сега е мое прво искуство во странство, но не и прво волонтерско искуство. Претходно, работев во ИТ-оддел и слични области. Роден сум и израснат во Турција,…

0 Comments

Повик за волонтер во Германија!

Волонтерски Центар Скопје бара волонтер (18–30 години) за учество на долгорочен ЕСК-проект под наслов „Social Media and Content Creation at NaturKultur“ во Германија. Место: Бремен, Германија Период: 1.03.2024 – 28.02.2025 За проектот: Истражете ги можностите за волонтирање преку NaturKultur! Можете да се придружите на забавен и креативен тим со фокус на меѓународна младинска работа. NaturKultur нуди две возбудливи позиции: Создавање…

0 Comments

Уште еден волонтер од Истанбул – добредојде Мухамед!

Здраво! Јас сум Мухамед Ерсан. Роден сум во Истанбул, Турција. Дипломирав на Факултетот за политички науки при истанбулскиот универзитет. Верувам дека волонтерството е одговорност на секоја личност кон општеството. Затоа, сакав да искусам нова волонтерска активност. Да се биде волонтер во ВЦС во наредните два месеци е одлична можност за мене да се развивам, да…

0 Comments

Од Истанбул до Скопје – мерхаба, Чансу!

Мерхаба! Јас сум Чансу Чомерт од Истанбул, Турција. Истанбул е најпознатиот град во Турција и е преполн со големи згради и луѓе кои брзаат некаде, што му дава хаотична убавина. Следните два месеци ќе работам во ВЦС во Македонија со многу неверојатни луѓе. Студирам психологија и ми остануваат уште две години до дипломирањето. Сакам се…

0 Comments

Повик за волонтери во Унгарија!

Волонтерски Центар Скопје бара волонтери (18-30 години) од Македонија за учество на тимски волонтерски проект „Tittle - Tattle” во Унгарија. Место: Нагиважони, Унгарија Датум: 21.11.2023 – 14.12.2023 За проектот: Во текот на проектот, волонтерите ќе работат со четири различни теми: 1. Работилници со деца. 2. Учење за новата култура. 3. Сликање и пеење. 4. Комуникација…

0 Comments

“Act it Out!” во Унгарија

Од 24 септември до 3 октомври годинава, вкупно 5 младински работници, претставувајќи го Волонтерски Центар Скопје беа сведоци и активни учесници на обука "Act it Out!" во Дебрецен, Унгарија. Целта на проектот е да стекне ново знаење за Image и Forum theater. Секојдневно опкружени со позитивна енергија, работната атмосфера беше одлична. Добрата подготвеност на организаторите…

0 Comments

ВОИСЕС октомври 2023

Веќе влеговме во октомври, што, сепак, не прави да чувствувате дека летото заврши и тоа благодарение на слатката навалица на улиците поради училишните обврски. Бидејќи доаѓањето на новата година е се поблиску, овој месец ја разгледуваме тековната и велиме „колку брзо стигнавме до октомври?“. Бидете дарежливи во прифаќањето на месецов со тоа што ќе бидете…

0 Comments

Дигитално радио на заедницата за вклучување и различности кај младите

Нова дестинација, нови култури, нови поврзувања, искуства, авантури... Еразмус+ е програма на ЕУ за поддршка на образованието, обуки, младите и спортот во Европа. Младинските размени им овозможуваат на луѓето од целиот свет да се запознаат, да живеат заедно, да работат на заеднички проекти и да воспостават врски. Од 22-ри до 28-ми Август, Волонтерски Центар Скопје…

0 Comments

Добредојде и за Јохана, уште една наша волонтерка од Германија!

Здраво, јас сум Јохана од Франкфурт, Германија. Во следните 8 месеци ќе волонтирам во ВЦС. Возбуденa сум што ќе работам со останатите волонтери во пишувањето за „Воисес“, организирањето настани и работата со деца. Во слободното време ме интересираат различни видови култура, без разлика дали станува збор за одење во музеј или, едноставно, гледање „глупави“ ТВ-емисии.…

0 Comments

Здраво за Фиона од германија!

Moin Moin, моето име е Фиона. Имам 19 години и доаѓам од мал град во близина на Хамбург во Германија. Неодамна завршив средно училиште, а во следните 11 месеци ќе волонтирам во ВЦС и ќе ја истражувам Македонија, како и другите земји на Балканот. Како извидник, патувањето отсекогаш било важен дел од мојот живот. Сакам…

0 Comments

Повик за волонтери во Германија!

Волонтерски Центар Скопје бара волонтери (18–30 години) за учество на долгорочен ЕСК-проект под наслов „Volunteering at the German Dance Film Institute“ во Германија. Место: Бремен, Германија Период: 13.05.2024 – 13.05.2025 За проектот: Дали сте страсни за танцот? Можеби и за филмот? Овој волонтерски проект ги комбинира овие две теми! Можете да се придружите на тимот во…

0 Comments

Од Аруба до Македонија – добредојде Алекс!

Здраво, јас сум Александер. Син на мајка од Венецуела и од татко Холанѓанец, но јас доаѓам од Аруба и себеси се сметам за Арубанец. Дома најмногу зборувавме шпански јазик, се до кратко време откако се родив кога постепено се префрливме на холандски. Имам еден брат и една сестра. Сестра ми е најстара (разлика сме десетина…

0 Comments

Од Аруба до Македонија – добредојде Аманда!

"Bondia"! Јас се викам Аманда, имам 19 години и доаѓам од сончевиот остров Аруба. Речиси е невозможно прецизно да се посочат некои дефинирачки карактеристики за мене, бидејќи моите интереси се насекаде! Од пеење преку поезија до дебата: со задоволство би ги вежбала моите вештини. Сакам да патувам и да го истражувам светот околу мене. Сум…

0 Comments

Повик за идни врснички обучувачи!

Волонтерски Центар Скопје бара 5 мотивирани млади ентузијасти (15-29 години) од Македонија кои би сакале да станат врснички обучувачи за антидискриминација, толеранција и спречување на родово базирано насилство. Обуките се организираат во рамките на проектот: „Акција за правата на девојчињата за еднаквост, мир и безбедност“. Обука во Србија: Датум: 17.09 – 22.09.2023 г Место: Врање,…

0 Comments

ВОИСЕС септември 2023

Септември носи измешани чувства со крајот на летото и почетокот на есента, прикажува слики од промената на годишните времиња, како лисјата добиваат живи бои и температурите опаѓаат. Овој месец содржи извесен мир како што животниот тек се менува и веќе е време за размислување и припреми за месеците што следуваат. За размислување можете да најдете…

0 Comments

Добредојде Бушра од Турција!

Здраво! Јас сум Бушра и имам 24 години. Доаѓам од Анкара, главниот град на Турција. По професија сум дипломиран архитект. За Волонтерски Центар Скопје дознав преку настан што се одржа на мојот универзитет. Тимот задолжен за промоција на програмата Европски Солидарен Корпус ни презентираше што прави ВЦС на полето на волонтерството. Добро се сеќавам колку…

0 Comments

Добредојде Ерен од Турција!

Доколку треба да се идентификувам само со една работа, тоа веројатно ќе биде водата. Организам кој може да биде се. Јас сум Исмаил Ерен Демиртекин, доаѓам од Анкара, Турција и имам 22 години. Чувствувам дека сум во средината на мојот долг живот. Среќен сум затоа што се среќавам и го споделувам мојот живот со луѓето…

0 Comments