Добредојде Марцел, нашиот нов волонтер од Полска!

Здраво на сите, Јас сум Марцел од Полска и имам 19 години. Многу сум возбуден што сум во Скопје! Најпрво, сакам да искусам како е да се биде волонтер, а за мене најдобра опција да ја започнам мојата волонтерска авантура е тоа да го направам во странство. Со редовно пишување и зборување, ќе го подобрам…

0 Comments

Вулкан од енергија и позитива: Добредојде Кацпер од Полска

Cześć! Јас сум Кацпер, 22-годишно момче од Полска. Тука сум веќе шести дена, дојдов овде за 9-месечен проект „Annual Growth“ како дел од Европскиот корпус за солидарност. Среќен сум што сум тука, овде сите се пријатни и љубезни. Пораснав во мал град во источниот дел на Полска, но живеам во Лублин. Завршив студии по новинарство…

0 Comments

Среќен 15 роденден, ВЦС: Домот на волонтерството

Разговор со Никола Станкоски, директор на Волонтерски Центар Скопје Кога во летото 2004 година замина на едногодишен престој во Литванија преку програмата „Европски волонтерски сервис“ (ЕВС), тогаш 19-годишниот Никола Станкоски веројатно не можел да претпостави дека тоа засекогаш ќе му го смени животот. Желбата да се открие нешто ново, инспирацијата да овозможи учество во Европски…

0 Comments

Friends of Caretta Carettas

Здраво драги пријатели, Моето име е Невин Канзо и моментално учествувам на проект што се случува во Анталија (Демре), Турција. Проектот е краткорочен (57 дена). Тука сме двајца учесници од Македонија и нашата главна активност е заштита на Морската желка (Caretta Carettа) за време на сезоната на изведување потомство. Нашите задачи како волонтери вклучуваат: -…

0 Comments

Отворени повици!

Дали сте на возраст од 18-30 години и барате можност да поминете време во странство? Потребни се волонтери за неколку проекти во различни европски држави. Волонтирањето преку ЕСК програмата е одлична можност за млади луѓе да ги зајакнат нивните вештини во различни области, да стекнат нови искуства и знаења и да се доближат до други…

0 Comments

VOICES January 2020

Крајот е нов почеток. Со доаѓањето на секоја нова година, луѓето не застануваат со своите надежи, планови, фантазии, соништа, идеи... Тимот на VOICES се придружува на овој глобален ентузијазам и ви ветуваме дека нема да застанеме со фантазирањето! Но, прво, да ве вратиме во античките времиња на Лапонците. Сте слушнале за нив? Подоцна ќе се…

0 Comments

(Македонски) Ноември во Алхаурин де ла Торе

И овој месец се објаснувавме со учениците околу тоа дали Македонија е име на држава или на јогурт. Но тие некако имаат доверба во мене, бидејќи знаат дека можат да ми веруваат, особено децата во средното училиште „Хуела Алта“. Со нив имам некако посебна врска, морам да признаам дека ми се омилени, да не речам…

0 Comments

Welcome Kirsi, our new volunteer from Finland!

Здраво! Јас сум Кирси и доаѓам од Хелсинки, Финска. Имам 22 години и сум љубопитна девојка која сака да го истражи светот! Јас сум прилично призмјена личност, имам страст за добра музика, танцување и всушност било какви нови информации. Заинтересирана сум за благосостојбата на телото и умот, исто така се интересирам за астрономија, биологија и…

0 Comments

(Македонски) Како изгледа еден ЕВС проект во Малага, Шпанија?

После две одложувања на почетокот на проектот, конечно дојде и месец октомври кога патешествието наречено ЕВС проект започна и од Скопје се преселив во Алаурин де ла торе. Мал град во близина на Малага, или како што јас љубам да го наречам мое Драчево (бидејќи оддалеченоста од Малага е иста како Драчево од Центар, а…

0 Comments

Повик за волонтери за различни проекти во Литванија!

Волонтерски Центар Скопје бара 3 Македонци коишто сакаат да волонтираат на еден од 3 EVS проекти во Вилниус, Литванија! Место: Вилниус, Литванија Прв проект: „Mamos delne“ е градинка којашто обезбедува претшколско, социјално (храна, дневен одмор итн) и уметничко образование. На волонтерите им е понудено да помогнат во овие активности и да ги имплементираат со нејзините/неговите…

0 Comments

EVS/ESC Opportunities waiting for YOU !!!

ВЦС е во потрага по Македонци кои сакаат да волонтираат во: -Краткорочен проект во Солидарниот Корпус на проектот: „Зајакнати од природата-природата како основа на самостојниот напредок, креативност и соработка“. На овој краткорочен проект волонтерите ќе работат со заштитени видови на птици во национален парк во Унгарија. Место: Хортобаги, Унгарија Позиции 2 Датум: 01-30 Септември 2019…

0 Comments

Volunteers Centre Skopje Annual Report 2018

Прочитајте го нашиот извештај за 2018 година! Минатата година беше исполнета со многу нови и стари ликови, проекти и иницијативи организирани од Волонтерскиот Центар Скопје или во кои ние учествувавме. Погледнете го сега и дознајте повеќе... https://issuu.com/vcsvoices/docs/annual_report_2018_mk_final

0 Comments

Добредојде Сома, нашиот нов волонтер од Финска!

Здраво! Моето име е Сома и доажам од Финска. Наредните три недели ќе ги поминам во ова прекрасна држава. Нема да останам тука долго, па затоа би сакала да искусам што е можно повеќе. Истот ака многу сум љубопитна да ја истражувам природата и да запознавам нови луѓе од различни средини. Животот е полн со…

0 Comments

Volunteering in Finland!

За други прашања и пријави (кратка биографија и мотивационо писмо) можете да ги испратите на: vcs_contact@yahoo.com About the projects: LONG TERM ESC VOLUNTEERING PLACES IN FINLAND !  Please find below the link to our website with information of current ESC vacancies. Interesting possibilities to volunteer 2-12 months in different parts of Finland from south to…

0 Comments

EVS in Romania “KEY TO VOLUNTARISM”

Се бара волонтер за 12-месечен ЕВС проект во Романија! Проектот нуди имплементација на ЕВС активности, каде што 8 волонтери со помалку можности ќе направат волонтерски активности во врска со општествените групи на 450 млади со помалку можности. За повеќе информации за проектот симнете го инфо-пак-от Аплицирајте преку испраќање на вашето CV и мотивационо писмо на:…

0 Comments

Добредојде за Дорис, нашиот нов волонтер од Полска

Здраво на сите! Моето име е Дорота но пријателите ме викаат Дорис (бидејќи навистина не ми се допаѓа моето име). Дојдов на ЕВС во Македонија за да излезам надвор од мојата зона на комфорт што ја имав во Полска. Не сум личност што сака да патува многу па така сум изненадена од себе што воопшто…

0 Comments

Добредојде за Евелина, нашиот нов волонтер од Полска

Здраво на сите! Јас сум Евелина и дојдов во оваа сончева земја од Полска. Многу сум љубопитна да откривам други земји и култури и имам доволно храброст да одам и да го откривам светот но сеуште немам доволно развиени способности да зборувам за себе па затоа не знам и од каде да започнам. Можеби треба…

0 Comments