Read more about the article Добредојде Зејнеп од Турција!
Zeynep, Türkiye

Добредојде Зејнеп од Турција!

Здраво, јас се викам Меншуре Зејнеп. Живеам во Анкара, Турција. Имам 24 години. Учам на Универзитетот ТОББ и на отсекот за економија. Мојот универзитет има 3 мандати секоја година. Во текот на школскиот живот мораме да одиме стажирање 3 пати. Овој термин е моето стажирање. Додека избирав преференции, слушнав за програмата Европски Солидарен Корпус. Отсекогаш…

0 Comments
Read more about the article Добредојде Јигит од Турција!
Yiğit, Türkiye

Добредојде Јигит од Турција!

Здраво, јас се викам Ахмет Јигит Бирџан. Доаѓам од Турција и живеам во Анкара. Имам 20 години. Студирам политички науки и меѓународни односи на Универзитетот TOBB. Овој семестар е време за стажирање, па затоа мислев дека би било одлично да истражувам различни земји/градови. Одлучив да дојдам во Македонија преку програмата Европски Солидарен Корпус. Всушност, ова…

0 Comments
Read more about the article Добредојде Омер од Турција!
Ömer, Türkiye

Добредојде Омер од Турција!

Моето име е Омер. Имам 22 години и живеам во Анкара, Студирам трета година на отсектот за политички науки и меѓународни односи на Универзитетот за економија и технологија. Сакам да запознавам различни култури, па тоа е и една од причините што прифатив да бидам дел од програмата Европски Солидарен Корпус. Мојата цел со приклучувањето на…

0 Comments

Добредојде Фуркан од Турција!

Здраво, здраво. Јас се викам Фуркан и имам 23 години. Доаѓам од Коња, Турција. Студирам компјутерско инженерство (трета година) на Универзитетот KTO Karatay во Коња. Сакам да креирам нешта преку најновите технологии. Ова е моето прво искуство со програмата „Еразмус+“. Некогаш, пред да дојдам тука во ВЦС, доброволно се пријавив да подучувам Scratch за деца…

0 Comments

Добредојде Сулејман од Турција!

Здраво. Јас се викам Сулејман, доаѓам од Турција и живеам во Анкара. Имам 21 година и студирам индустриски инженеринг на Универзитетот „Хачетепе“. Член сум на волонтерски клуб на универзитетот и учествувам на меѓууниверзитетски настани. Одговорен сум за комуникација, насоки и обезбедување информации за настаните. Сакам да читам книги, да гледам филмови, да запознавам нови места…

0 Comments

Добредојде Берфин од Турција!

Здраво и Мерхаба! Јас сум Берфин, имам 22 години, доаѓам од Турција и првпат сум во странство преку проект од програмата „Еразмус+“. Иако по потекло сум од Денизли, сепак, врските што ги создадов, искуствата што ги имав и спомените што ги создадов во Анкара навистина ме прават да се чувствувам како да припаѓам таму. Студирам…

0 Comments

ВОИСЕС април 2024

Со оглед на тоа што април е вториот месец на пролетта - цвеќињата почнуваат да цветаат, а дрвјата стануваат зелени. Мајката природа полека, но сигурно оживува додека се отвораат пупките на растенијата. Така настанало и името на месецот април, бидејќи на латински „aperire“ значи „да се отвори“. Април е месец на раѓање на цвеќињата маргаритка…

0 Comments

Добредојде Берна од Турција!

Здраво, јас сум Берна. Имам 20 години и доаѓам од Турција. Ова е мој прв проект поврзан со програмата „Еразмус+“. Студирам економија на прва година на Универзитетот Галатасарај во Истанбул. Студирам економија на француски јазик и тоа е сосема нова перспектива. Ова, исто така, ми помага да добијам поевропска гледна точка околу мојата специјалност. Не…

0 Comments

Добредојде Ече од Турција!

Поздрав! Моето име е Ече и доаѓам од Анкара, главниот град на Турција. Имам 23 години и се обидувам да ја преживеам фазата на „после дипломирање“. Моментално правам пауза, затоа што решив да си посветам малку време себеси пред да започнам со моите мастер студии и се чувствувам среќна што имам шанса да поминам 2…

0 Comments

Добредојде Тара од Аруба!

Здраво на сите! Моето име е Тара, имам 19 години и доаѓам од сончевиот остров наречен Аруба. Првите мои години ги поминав во Холандија па се преселив на Аруба кога имав 8 години. По моето волонтирање овде ќе се преселам пак во Холандија каде ќе студирам применета Биологија. Минатата година завршив средно и се одлучив…

0 Comments

Добредојде Кимберли од Аруба!

Здраво! Јас се викам Кимберли, имам 19 години и доаѓам од Аруба. Завршив средно училиште минатата година и решив да направам пауза од една година во образованието за да работам, но и да си посветам внимание. Во Аруба, бев дел од група на млади што волонтиравме во различни организации, без разлика дали тоа беше во…

0 Comments

Добредојде Алиса од Финска!

Моето име е Алиса. Имам речиси 20 години, а доаѓам од Финска. Лани го завршив средното образование и моментално сум на пауза, обидувајќи се да сфатам што сакам да правам во иднина. Во слободно време сум извидник, па поради тоа често сум во природа. Сакам кампување, планинарење и скијање во финските шуми, а во иднина…

0 Comments

Воисес јануари 2024

Добредојдовте во јануари и во Новата година! Името за првиот месец од годината потекнува од римскиот бог Јанус. Тој е Бог на сите почетоци и краеви, врати, транзиции и на времето. Со своите две лица, тој истовремено гледа во иднината и во минатото. На почетокот од Новата година, честопати се наоѓаме себеси како поставуваме решенија…

0 Comments

Добредојде Чала од Турција!

Здраво! Јас се викам Чала. Тоа значи зелен бадем; мајка ми го избра ова име за да бидам секогаш свежа и енергична кога ќе започнувам нови работи. Тоа го чувам секој пат во мојот ум, се трудам да го задржам мојот живот - свеж, да ги отстранам работите што не се добри и да создадам…

0 Comments

Добредојде Батухан од Турција!

Здраво дечки! Моето име е Батухан Еге, ама можете да ме викате Бату. Имам 27 години. Доаѓам од Измир, на западната страна од Турција. Дипломирав во 2021 година. Ова сега е мое прво искуство во странство, но не и прво волонтерско искуство. Претходно, работев во ИТ-оддел и слични области. Роден сум и израснат во Турција,…

0 Comments

Од Аруба до Македонија – добредојде Алекс!

Здраво, јас сум Александер. Син на мајка од Венецуела и од татко Холанѓанец, но јас доаѓам од Аруба и себеси се сметам за Арубанец. Дома најмногу зборувавме шпански јазик, се до кратко време откако се родив кога постепено се префрливме на холандски. Имам еден брат и една сестра. Сестра ми е најстара (разлика сме десетина…

0 Comments

Од Аруба до Македонија – добредојде Аманда!

"Bondia"! Јас се викам Аманда, имам 19 години и доаѓам од сончевиот остров Аруба. Речиси е невозможно прецизно да се посочат некои дефинирачки карактеристики за мене, бидејќи моите интереси се насекаде! Од пеење преку поезија до дебата: со задоволство би ги вежбала моите вештини. Сакам да патувам и да го истражувам светот околу мене. Сум…

0 Comments

Добредојде Неле – нашата нова волонтерка од Белгија!

Здраво, јас сум Неле. Имам 19 години и живеам во Мехелен, Белгија. Моето хоби се одбојка, фотографија и мјузикли. Јас сум голем љубител на животни, па кога дојдов овде уште првиот ден видов многу улични мачки и кучиња, па веднаш се заљубив. Дојдов тука во Македонија и во ВЦС затоа што сакам да пробувам нови…

0 Comments

ВОИСЕС Јануари 2023

Добредојдовте во јануарското издание на „Воисес“! Како што доаѓа првиот месец од годината, природно е да размислувате за минатото и иднината. Но, наместо да се фокусираме на клишеа како „нови почетоци“ и „нов јас“, ајде да одвоиме малку време да ја разгледаме сегашноста. За што сте силно заинтересирани во моментов? Што учите или што истражувате?…

0 Comments

Топло добредојде за Катарина од Финска!

Здраво, се викам Катарина и имам 19 години. Минатото лето завршив средно училиште, па решив да направам нешто поинакво, а долгорочен проект во Македонија звучеше возбудливо! Сега сум многу среќна што конечно сум тука по долгиит процес на добивање работна виза. Во текот на овие неколку дена колку што сум овде, веќе сретнав толку многу…

0 Comments