Дигитално радио на заедницата за вклучување и различности кај младите: Поткасти

Развивање вештини за користење радио и паметни телефони за да се крене гласот и да се унапреди позицијата во општеството беше целта на младинската размена што се одржи во Љубојно, Македонија од 22-28.08.2024. Дваесет млади и младински работници од Македонија, Исланд, Белгија и од Данска ги истражуваа минатото, сегашноста, митовите, звуците, обичаите и традицијата на…

0 Comments

Добредојде Неле – нашата нова волонтерка од Белгија!

Здраво, јас сум Неле. Имам 19 години и живеам во Мехелен, Белгија. Моето хоби се одбојка, фотографија и мјузикли. Јас сум голем љубител на животни, па кога дојдов овде уште првиот ден видов многу улични мачки и кучиња, па веднаш се заљубив. Дојдов тука во Македонија и во ВЦС затоа што сакам да пробувам нови…

0 Comments

Здраво Македонијо! Пристигна белгискиот тим

Како и секое лето така и ова, чест ни е да бидеме домаќини на волонтерите од Белгија! Енола, Ибрахим, Ранко и Билал дојдоа во Македонија на реализација на нивниот 3-неделен волонтерски проект во ВЦС. Секој од нив со различни способности, мотивација и страст, тие се разновидно дополнување на нашиот тим волонтери. Да слушнеме по некој…

0 Comments

PeerAct – Време за помнење

Има поминато веќе еден месец од нашата посета на Брисел, а исто како да беше вчера. Сите убави моменти, новите и старите пријателства кои беа повторно пробудени, нештата кои ги научивме и секако, неизбежните збогувања – сето ова е се уште свежо и вистински драгоцено во нашите срца. Пред да ви ја раскажам приказната за…

0 Comments

Запознајте ги Рубен и Робин, нашите нови волонтери од Белгија!

Конечно! На 11 јули јас и мојот пријател - волонтер пристигнавме во Скопје, по неколку одложувања на нашите летови од Брисел до Загреб и од Загреб до Скопје. Моето име е Рубен, 19-годишен Белгиец кој наоѓа голема радост во музиката, пивото, политиката, истражувањето нови земји и нивните култури и луѓе. Пораснав покрај белгиското крајбрежје, што…

0 Comments

Повик за “Peer Act“ тренинг курс!

Волонтерски Центар Скопје е во потрага по 8 учесници (16-23 години) од Македонија кои сакаат да учествуваат во проектот “Peer Act“. Места и датуми: 1-ва мобилност – 17.01.2022 – 23.01.2022 / онлајн 2-ра мобилност – 6.03.2022 – 13.03.2022 / Струга, Македонија 3-та мобилност – есен 2022 / Брисел, Белгија ! Можни се измени во проектните…

0 Comments

Нов белгиска енергија во семејството на ВЦС

Четири дена минаа откако нашите нови волонтери од Белгија пристигнаа на скопскиот аеродром. Среде ноќ, го почуствуваа македонското тло. Три возбудливи недели се пред нив: ќе се придружат во нашата канцеларија и ќе видат како функционира Волонтерски Центар Скопје, ќе учат да пишуваат новинарски текстови и да дизајнираат страници во магазинот „Воисес“, а ќе помагаат…

0 Comments

Довидување за нашите волонтери од Белгија

Како лета времето кога си волонтер во ВЦС! Трите недели во Македонија, на Ине, Ишак, Мохамед и на Алекс им поминаа додека трепнеш со очите. Дури и со толку малку време, тие можеа да доживеат вистинско волонтерско искуство. Дали нивното кратко искуство им го промени животот? Не можеме да бидеме 100 проценти сигурни, но тие…

0 Comments

The happiness of giving happiness to street children

Поминав скоро една недела во Дневниот центар за деца од улица во Шуто Оризари, Скопје. И сега, бидејќи мојот проект во ВЦС е при крај и време е кога ќе треба да се вратам во Белгија - разочарувачки е што повеќе не можам да одам таму и да бидам со нив. Од првиот ден кога…

0 Comments

Three weeks to leave their comfort zone: Welcome to our new Belgian volunteers

Започна со одложен авионски лет поради технички проблем, но сега се конечно тука! Четири млади и љубопитни волонтери од Белгија се придружија на Волонтерски Центар Скопје и од 17 јули, па во наредните три недели ќе им бидеме домаќини на Алекс, Ине, Ишак и на Мухамед. Тие ќе добијат можност да станат новинари и графички…

0 Comments

ЕВС проект во Брисел, Белгија

Волонтерски Центар Скпоје објавува повик за 8 волонтери во Брисел,  Белгија.   Има 8 слободни волонтерски места на неколку различни проекти во Брисел, Белгија. Повеќето проекти започнуваат во август или септември 2019 и траат 12 месеци. Симнете го инфо пак- от за повеќе детали за секој проект. Некои проекти содржат директен контакт со обесправени луѓе,…

0 Comments