You are currently viewing Нов белгиска енергија во семејството на ВЦС

Нов белгиска енергија во семејството на ВЦС

Четири дена минаа откако нашите нови волонтери од Белгија пристигнаа на скопскиот аеродром. Среде ноќ, го почуствуваа македонското тло. Три возбудливи недели се пред нив: ќе се придружат во нашата канцеларија и ќе видат како функционира Волонтерски Центар Скопје, ќе учат да пишуваат новинарски текстови и да дизајнираат страници во магазинот „Воисес“, а ќе помагаат и во Дневниот центар за деца од улица во Шуто Оризари.

Тие веќе „завртија“ тура низ градот, ја истражија македонската кујна и уживаа во жива свирка во Скопје.

Ајде да ги запознаеме Стефано, Квинси, Карл и Мишел.

Стефано, 19 години

Здраво, јас сум Стефано, имам 19 години и живеам во Билзен, Белгија. Од мојата 12-годишна возраст сум многу заинтересиран за патување. Веќе бев во Франција, Германија, Англија, Холандија, Романија и сега во Македонија. Сметам дека патувањето е многу забавно, бидејќи секоја земја има своја култура и стандарди. Но, пред се, многу убави места! Во Белгија студирам детска психологија.

Отсекогаш ме интересирало однесувањето и начинот на размислување на младата личност. Во иднина би сакал да им помогнам на децата со проблеми вооднесувањето да ја подобрат врската со нивните родители.

Имам многу мислења за детските права, организациите на децата и однесувањето помеѓу детето и родителот. Јас самиот имав многу тешко детство, за кое не сакам да зборувам за себе. Поради ова имав пример што не треба да правам. Исто така, имам многу искуство, така што можам добро да сочувствувам кога човекот минува низ тешка ситуација. Моментално работам на различни места како волонтер во младински групи. Добивам многу задоволство од ова. Се надевам дека ќе научам повеќе за македонската култура и работа со деца од улица.

Вчера бев со девојка ми на пијачка. На улица видовме прекрасно куче што не следеше до нашиот стан, кој беше барем на 30-минути пешачење. По некое време се збогувавме со кучето и се качивме горе на 6-ти кат. Кога стигнавме таму, кучето одеднаш застана пред нашата врата. На 6-ти кат. На кучето му дадовме нешто за јадење и за пиење. Кучето се најаде, па одмораше неколку часа. Тешко ни беше кога се збогувавме. Дури и размислувавме да го посвоиме, но постапката е навистина сложена.Досега Македонија е одлична. Сакам да видам многу повеќе овде, особено кањонот Матка. Сигурен сум дека ова место е одлично!

Поздрав од Белгија

Квинси, 19 години

Здраво, јас сум Квинси и имам 19 години.

Живеам во Билзен во Белгија заедно со мојот пријател Стефано. На 17-години бев сместена во заедничко домување поради тешка домашна ситуација. Беше тежок период, но излегов посилна. На училиште учев нега на стари лица. За жал, не го завршив ова. По училиште, веднаш започнав даработам во домашна помош. Во моментов барам друга работа што повеќе ми одговара. Многупати одев на одмор во други земји. Куракао, Турција, Египет и Мароко. Многу сакам да патувам, особено да запознавам друга култура и да живеам на ист начин како нив.

Мислам дека ова патување е многу посебно, бидејќи никогаш не сум работела волонтерска работа во странство и ова е моето прво заминување во странство без моите родители. Целосно сте извлечени од вашата удобна зона.

Ова секогаш знае да биде малку страшно. Не зборувам англиски, затоа се надевам дека ќе можам да го подобрам англискиот јазик. Исто така, се надевамдека ова патување ќе ме направи посигурна. Сега сум 6, ден во Скопје. Авантурата изгледа многу убава. Со нетрпение очекувам да видам многупоубави места како Старата чаршија и кањонот Матка.

Карл, 19 години

Здраво таму! Јас сум Карл. Белгиец од 19 години, кој некако заврши со авион за Македонија. Роден сум и израснат во градот наречен Тонгерен. Тоа е најстариот град во Белгија и датира од Римската империја.

Дипломирав средно училиште во јуни. Во средно училиште учев курс наречен „ Boekhouden-Informatica “, што значи „Сметководствено-компјутерски науки“. Тоа во основа вклучуваше работи поврзани со бизнисот и дозволете ми да ви кажам, не беше за мене. Кратка приказна: Не го продолжив курсот што сакав да го направам поради околностите и затоа завршив на курс што не ми одговараше околу пет години. Првично сакав да работам „Хумани науки“. Тоа е се за културата, психологијата, политиката итн.

Толку млад, свежо дипломиран, морам да чекам до крајот на септември за да започнам универзитет додека сум желен да патувам во лето. Сакам да направам ориентална студија наречена „Japanologie“ во Ку Левен. Тоа е нешто што навистина сакам да го направам бидејќи одговара на моите интереси. Јапонски јазик, историја, култура, политика итн.

Поради тие интереси, очигледно сум заинтересиран да патувам и да учам како другите луѓе го живеат својот живот. Затоа завршив овде во Македонија. Ме препорача за волонтерска работа од некој што ми помага да управувам со некои важни работи (живеам сам). И кога таа го спомена тоа, јас бев заинтригиран. Да бидам искрен, последните неколку дена пред мојот лет, бев малку под стрес затоа што никогаш порано не сум летал со авион и не знаев многу за оваа работа овде. Но, одев со отворен ум, сакав да научам и не сум разочаран. Дури и пред да пристигнам овде, оваа програма веќе ме научи на нешто, како да патувам со авион. Летот помина многу добро, навистина уживав во искуството ..

Некои работи што ми се допаѓа да ги правам во слободно време се: одење во мојот младински клуб наречен „Juniper“ во Тонгерен (може да не најдете на инстаграм „juniper_tongeren“), слушање музика (првенствено метал, но уживам скоро во се), гледање необични работи (Starwars, DC…), Гледајќи видеа на YouTube од забавни до едукативни до боречки вештини, тренирав Гоџу-рју карате три години и сакам да започнам со џудо. Тоа е и причина зошто сакам да студирам Јапонологија. Бидејќи се запознав со нивната култура во Карате и тоа ме заинтригираше.

Некои други работи што ги сакам се животните, храната, природата, архитектурата и историјата.

Ако успеавте да стигнете до крај, одлично! Затоа што сакам да го завршам со некоја мудрост: Никогаш не смеете да попуштате. Дозволете си да се лизнете по тој пат и ќе се предадете на вашите најниски инстинкти. Во најмрачните времиња, надежта е нешто што сами си го давате. Тоа е значењето на внатрешната сила. – Ирох

Тоа е нешто со што се обидувам да живеам затоа што сите доживуваме лоши работи. Некои полоши од другите. Но, обидете се да гледате напред, размислувајте големи, бидете со отворен ум и сигурен сум дека еден ден ќе ги исполните вашите цели во животот. Не заборавајте, животот е патување и сите ние сме на тоа.

Мишел, 28 години

Здраво, здраво, јас сум Мишел Сапион, имам 28 години живеам во Олен. Пораснав во мало село во Белгија. Потекнувам од семејство од три деца со помал и постар брат, а пораснав со неколку миленичиња.

Бидејќи сум креативна уште од детството, студирав графички дизајн во Хаселт. Имам интерес за различни работи, така што веќе имам завршено неколку курсеви и моментално го следам курсот за графика како хоби. Некои други работи во кои уживам е спортот, бидејќи е важен фактор за да останете здрави и фит.

Секогаш сум отворена за волонтирање, и за мали и за големи проекти и настани. На пример, јас веќе помогнав во расчистување на отпадот и илегалното фрлање отпад, И сега се приклучив на проектот во Волонтерски Центар Скопје. Овде сум само помалку од една недела, а целиот проект ќе ми трае три седмици. Немав познавање за Македонија пред да дојдам овде. Но, она што го видов досега е дека сите се многу пријатни и услужливи.

Причината поради која одлучив да дојдам овде е затоа што видов можност да го подобрам моето образовно знаење, да добијам повеќе работно искуство, истовремено помагајќи им на организацијата и на локалните жители и да го подобрам мојот англиски јазик. Новите предизвици го прават животот поинтересен. Исто така, уживам и ми е интересно што запознаваме бројни луѓе од цела Европа. Овој проект не е само поради мојот ентузијазам да истражувам, туку и затоа што би било одлично искуство да видам како живеат луѓето, природата, храната итн. Со нетрпение очекувам да го запознаам новинарскиот занает и младинската работа за да им помогнам на луѓето.

Накратко, секој прави свој избор и создава свој пат во животот. Исто така, многу е важно никогаш да не се откажувате кога ќе наидете на неуспеси на вашиот пат.

Така, може да ве однесе на неочекувани места, како што сум сега овде.

Никогаш не очекував да го доживеам ова и сфаќам дека ова е единствена можност за мене.

Тука ќе го прославам мојот роденден, за првпат без семејството и пријателите од дома што е чудно и не знам како ќе помине, но сигурна сум дека ќе го искористиме најдоброто.

Како графички дизајнер, јас сум првенствено активна во делот „Кемпен“. Ги користам сите алатки што ми се претставени, така што користам и креации што веќе се создадени во мојот арсенал. Претпочитам да се нарекувам графичар отколку графички дизајнер кој следи стратегии. Се обидувам да го следам моето срце и интереси. Да
создадам работа што одговара и за клиентот и за мене. Ова е ерес во дизајнерскиот свет, егото не треба да се занимава со графички дизајн. Но, сфатив дека колку повеќе ја третирам работата како своја, како нешто лично, толку поуспешна, интересна станува и што подолго останува модерна. Додека другите се заинтересирани за повеќе мерливи резултати, јас се обидувам да работам и дали сум повеќе заинтересиран за етерични работи како што се:

Дали носи радост?
Дали предизвикува љубопитност?
Дали постои атмосфера на чудење?

Сакам целната група да биде свесна за секојдневните работи околу нив. На овој начин привлекувам внимание кон нивната околина и самите себе и секојдневните работи околу нив. Ова е она што сакам да му го дадам на ВЦС како фидбек на проектот.