Изданија VOICES

VOICES December 2023

„Мојата хуманост е поврзана со твојата, затоа што можеме да бидеме луѓе само заедно.“ – Дезмонд Туту, јужноафрикански надбискуп Хуманост е темата што ја избравме...

ВОИСЕС Ноември 2023

Го означуваме почетокот на ноември. Можеби е сега тоа време од годината кога треба да седнете, да се потпрете наназад и да се опуштите. Со...

ВОИСЕС октомври 2023

Веќе влеговме во октомври, што, сепак, не прави да чувствувате дека летото заврши и тоа благодарение на слатката навалица на улиците поради училишните обврски. Бидејќи...

ВОИСЕС септември 2023

Септември носи измешани чувства со крајот на летото и почетокот на есента, прикажува слики од промената на годишните времиња, како лисјата добиваат живи бои и...

VOICES August 2023

Веќе е август… Дали некогаш сте се запрашале од каде потекнува името на овој месец? Месецот август е именуван по Октавијан Август (Caesar Octavianus Augustus),...

ВОИСЕС Јули 2023

Јули-месецот на долги летни ноќи, забави и сончево време! Очекувањата од овој месец на годишни одмори се огромни секоја година! И зарем има подобар месец...

ВОИСЕС ЈУНИ 2023

“Колку е часот? Лето!” Го започнуваме со месец јуни, кој ја симболизира убавината во сите нејзини облици, од пролетните цвеќиња до сончевата светлина што го...

ВОИСЕС Април 2023

Додека го чекаме доаѓањето на април, се потсетуваме на чудесиите на пролетта. Од расцутувањето на цвеќињата до враќањето на птиците – преселници, оваа сезона е...

VOICES Март 2023

Март – месец за славење на жените и дневната светлина! Додека го менувате часовникот и подготвувате добредојде на пролетта, не заборавајте, сепак, да уживате во...

VOICES Фебруари 2023

Февруари е граница помеѓу зимата и пролетта. – Тери Гилеметс Дојде време да се збогуваме со студената зима и да ја дочекаме пролетта со раширени...
Cover of a VOICES magazine with photography of corals

ВОИСЕС Јануари 2023

Добредојдовте во јануарското издание на „Воисес“! Како што доаѓа првиот месец од годината, природно е да размислувате за минатото и иднината. Но, наместо да се...
Load More