Добредојде Тајка, нашата нова волонтерка од Финска!

Мoi! Јас се викам Таика и доаѓам од Хелсинки, Финска. Ја посетив Македонија неколку пати претходно, како и ВЦС, но овојпат сакав одвнатре да видам како работи организацијата. Затоа, исклучително сум среќна што следната година ќе ја поминам тука. Во Финска работев како медицинска сестра. Иако тоа е моја страст, сакав да пробам нешто поразлично…

0 Comments

Топло добредојде за Катарина од Финска!

Здраво, се викам Катарина и имам 19 години. Минатото лето завршив средно училиште, па решив да направам нешто поинакво, а долгорочен проект во Македонија звучеше возбудливо! Сега сум многу среќна што конечно сум тука по долгиит процес на добивање работна виза. Во текот на овие неколку дена колку што сум овде, веќе сретнав толку многу…

0 Comments

Добредојде за Аника од Финска

Здраво, јас сум Аника, доаѓам од Хелсинки, Финска и ќе престојувам два месеци во Скопје, односно ќе волонтирам во Волонтерски Центар Скопје. Откако дипломирав минатата пролет и имав време за нешто ново во мојот живот, решив да одам по можноста за волонтирање. Работам во областа на документарната фотографија и фоторепортерството. За време на волонтерскиот период…

0 Comments
Read more about the article Запознајте го Јасе, нашиот нов волонтер од Финска
Jasse, Finland

Запознајте го Јасе, нашиот нов волонтер од Финска

Јас сум Јасе, имам 20 години и доаѓам од Илсалми, Финска. Додека сум таму, чувствувам дека треба да одлучам дали да се вратам на училиште или да почнам да работам. И каде. Годината што ќе ја поминам во Македонија е паузата што ми треба за да можам паметно да одлучам. Никогаш не сум бил на…

0 Comments

Добредојде за Аниина од Финска

Мoi! Се викам Аниина, имам 23 години и доаѓам од Финска. Цел живот живеам во Финска, но сега ја пронајдов оваа авантура што многу ме возбудува и прави љубопитна. Сега конечно пристигнав во Македонија.. И веќе ја сакам! Во Финска имам прекрасно семејство, неверојатни пријатели и имав одлична работа. Сепак, се прашував „зошто чувствувам дека…

0 Comments

Мирна девојка со силна енергија: Добредојде за Ниина од Финска

Moi! Јас сум Ниина, имам 27 години и доаѓам од Хелсинки, Финска. Дојдов во Македонија за да волонтирам во следните два месеца. Јас сум мирна и љdубезна личност. Сакам да сум со луѓе, но понекогаш сакам сама да ги завршам работите, а потоа да одам на прошетка или во теретана. Сакам да патувам - патував…

0 Comments

Добредојде Еми, нашата нова волонтерка од Финска

Здраво, јас сум Еми, 23-годишна девојка од Финска. Живеам во градот Јиваскила во срцето на Финска, но потекнувам од мало место во источниот дел на земјата. Неодамна дипломирав на Универзитет за општествени науки со социјална работа како моја специјалност и потоа започнав магистерски студии. Како личност, исклучително сум заинтересирана за социјални теми и стремам кон…

0 Comments

VOICES January 2021

Се чини дека 2020 година беше ера без крај, но, исто така, се чини како да сме ги затвориле очите во март, а сега е веќе 2021 година. Сепак, сега не е време да го гледаме лошото, туку доброто. „Нова година, нов(а) јас“, нели? Интересно е колку луѓето се возбудени да слават уште еден круг…

0 Comments

ВОИСЕС Октомври 2020

Здраво уште еднаш, Поздрав од Скопје! Во 2003 година, талентираниот композитор Метју Белами од Кембриџ напиша: „Нашето време истекува“. За ова октомвриско издание, ве покануваме да размислите со нас за времето во неговото широко значење, односно со нашето меѓународно друштво на пишувачи. Ангела брилијантно ја истакнува фасцинантната природа на сезоните: познати по нивните бесконечни обновувања…

0 Comments

VOICES January 2020

Крајот е нов почеток. Со доаѓањето на секоја нова година, луѓето не застануваат со своите надежи, планови, фантазии, соништа, идеи... Тимот на VOICES се придружува на овој глобален ентузијазам и ви ветуваме дека нема да застанеме со фантазирањето! Но, прво, да ве вратиме во античките времиња на Лапонците. Сте слушнале за нив? Подоцна ќе се…

0 Comments

Welcome Kirsi, our new volunteer from Finland!

Здраво! Јас сум Кирси и доаѓам од Хелсинки, Финска. Имам 22 години и сум љубопитна девојка која сака да го истражи светот! Јас сум прилично призмјена личност, имам страст за добра музика, танцување и всушност било какви нови информации. Заинтересирана сум за благосостојбата на телото и умот, исто така се интересирам за астрономија, биологија и…

0 Comments

VOICES September 2019

На летото му се ближи крајот, деновите почнуваат да стануваат се пократки и топлината во којашто уживавме (или не мачеше) чекор по чекор се пресликува во ладна зима или есен. Па, животот продолжува и секој крај вклучува почеток на нешто ново. Еве, ново издание на VOICES! Како и во претходните изданија, ние ви претставуваме голема…

0 Comments

Добредојде Сома, нашиот нов волонтер од Финска!

Здраво! Моето име е Сома и доажам од Финска. Наредните три недели ќе ги поминам во ова прекрасна држава. Нема да останам тука долго, па затоа би сакала да искусам што е можно повеќе. Истот ака многу сум љубопитна да ја истражувам природата и да запознавам нови луѓе од различни средини. Животот е полн со…

0 Comments

Volunteering in Finland!

За други прашања и пријави (кратка биографија и мотивационо писмо) можете да ги испратите на: vcs_contact@yahoo.com About the projects: LONG TERM ESC VOLUNTEERING PLACES IN FINLAND !  Please find below the link to our website with information of current ESC vacancies. Interesting possibilities to volunteer 2-12 months in different parts of Finland from south to…

0 Comments